Na Konferenciji su se, između ostalih, također obratili ambasador Ukrajine u SR Njemačkoj Oleksij Makejew, Generalni konzul SAD-a u Minhenu Timothy Liston, zamjenik ambasadora Izraela u SR Njemačkoj Aaron Sangui, članovi Bundestaga Ulrich Lechte i Thomas Hacker, bivša ministrica pravde SR Njemačke i sutkinja na Ustavnom sudu Bavarske Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, te visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt.
Na konferenciji je također učestvovao bivši ambasador SAD-a u Bosni i Hercegovini i trenutni ambasador pri George C. Marshal evropskom centru za sigurnosne studije u Garmisch-Partenkirchenu, Eric Nelson.
Ambasador Arnaut se u izlaganju fokusirao na značajnu podršku koju SR Njemačka, skupa sa SAD-om i Velikom Britanijom, pruža po pitanju očuvanja mira i stabilnosti u Bosni i Hercegovini, sa posebnim osvrtom na potrebu daljeg otpora malignom ruskom uticaju na Zapadnom Balkanu.
U tom smislu, ambasador Arnaut je predočio detalje o dva mehanizma Daytonskog mirovnog sporazuma koji su ključni za funkcionalnost i stabilnost Bosne i Hercegovine – Ustavni sud sa stranim sudijama i Visoki predstavnik. Ambasador Arnaut je ukazao da su najkoncentirsaniji napadi usmjereni na ta dva instituta upravo zbog njihove strateške važnosti u sprječavanju bilo kakvih destabilizirajućih poteza i deeskalacije ciljano izazvanih kriza.
S obzirom da ova konferencija okuplja značajan broj donosioca odluka u SR Njemačkoj, ambasador Arnaut ju je iskoristio da apeluje na njemačke političare da nastave svoju snažnu podršku za Visokog predstavnika i prisustvo stranih sudija u Ustavnom sudu BiH, te je također ukazao da je u interesu EU i NATO saveza da zazustavi sve atake na te institucije jer bi uspjeh tih inicijativa pomogao Rusiji da destabilizuje Zapadni Balkan i time ojača svoju agresiju prema Ukrajini.
Ambasador Arnaut je naglasio da Rusija, sa svojim izvršiocima, nije u stanju sama ugroziti ove mehanizme, te da je stoga posebno bitno stalno ukazivanje u Briselu i evropskim glavnim gradovima na njihovu važnost kako za stabilnost Bosne i Hercegovine, tako i za nastavak našeg EU i NATO puta.
Ambasador Arnaut je također govorio o potrebi što jačeg insistiranja na uspostavi anti-koruptivnih mehanizama u Bosni i Hercegovini, uključujući što bržu i kompletniju implementaciju paketa integriteta u izbornom procesu koji je nametnuo visoki predstavnik Schmidt, kako bi do izražaja došla volja građana širom Bosne i Hercegovine koji su u ogromnoj većini opredijeljeni za Euro-atlansku budućnost naše zemlje.
Kompletan segment konferencije na kom se obratio i ambasador Arnaut može pogledati na LINKU.
(Vijesti.ba)