Najava, zajedno s novim izvoznim ograničenjima Ministarstva trgovine, koji se odnose na poluprovodnike i drugu tehnološku robu, objavljena je uoči samita lidera G7 u Italiji, gdje će napori da se obuzda rastuća ruska ratna ekonomija biti glavna tema, javlja Reuters, prenosi Fena.
Američki zvaničnici izrazili su sve veću zabrinutost zbog sposobnosti Rusije da nabavi napredne poluprovodnike, optičku opremu, softver i druge proizvode potrebne za proizvodnju naprednih sistema oružja uprkos prethodnim sankcijama.
Sankcije su usmjerene na kompanije i subjekte treće strane, uključujući desetke dobavljača elektronike u Kini kao i one na Bliskom Istoku, u Africi, Evropi i na Karibima. Sankcije nisu uvedene bankama u Kini i drugim zemljama u kojima je Ministarstvo finansija upozorilo da bi poslovi s ruskim subjektima mogli utjecati na pristup dolara tim institucijama.
Ministarstvo finansija je saopćilo da modificira sankcije za ranije ciljane ruske banke, uključujući VTB i Sberbank, kako bi uključile podružnice u Kini, Indiji, Hong Kongu, Kirgistanu i drugim lokacijama.
Sankcije dolaze uoči samita G7 u Italiji, koji se 13. juna otvara dogovorom o prijedlogu SAD-a da podrže zajam od 50 milijardi dolara Ukrajini, koristeći zamrznutu rusku imovinu kao kolateral.
Time se Kijevu daje snažna podrška, čak i kada se evropska politička šahovnica pomjera udesno nakon izbora.
Diplomate su potvrdile da je dogovor o sporazumu postignut prije nego što su lideri uopće i sletjeli u južnu Italiju na trodnevni samit.
(Vijesti.ba)