Naime, Sead Miljković (52), porijeklom iz BIH je i zvanično optužen za mučenje zatvorenika u BiH tokom rata. Optužnica protiv njega je potvrđena još prije godinu dana.
Kako stoji u ovoj odvojenoj optužnici, Miljković je bio pripadnik Obezbjeđenje objekata i lica (OBL), policije takozvane Autonomne pokrajine Zapadna Bosna.
“Sead Miljković je navodno mučio zatvorenike, a potom je decenijama kasnije lagao o svom identitetu kako bi dobio američki pasoš”, saopšteno je iz Kancelarije državnog pravobranilaštva SAD.
Protiv njega su svjedočile i tri njegove žrtve. Kako prenose američki mediji prva žrtva je rekla da je Miljković bio među čuvarima koji su ga teško pretukli u više navrata, koristeći gumene palice, metalne cijevi i kundake. Ova žrtva tvrdi da joj je Miljković rekao da će je zaklati nožem ili bajonetom.
Druga žrtva je posvjedočila da ju je tukao “palicama i lopatom” nanoseći mu teške povrede, stoji u optužnici. I ova žrtva je navela da su Miljković i ostali tjerali zatvorenike da se međusobno bore te im prijetili ubistvom.
U svjedočenju treće žrtve stoji da ga je Miljković u više navrata tukao palicom i lopatom, od čega je jednom izgubio svijest i mislio da će umrijeti.
Inače, tokom svih ročišta Miljkovićev advokat se zalaže za odbacivanje optužbi, što zbog zastrajelosti, što zbog činjenice da je prava rijetkost da SAD podignu optužnicu za zločine počinjene u inostranstvu, ali da je njegov klijent spreman da odgovara i pred sudovima u BiH:
“Bosna i Hercegovina ima svoje sudove, svoje procedure, koje se bave ovakvim slučajevima. Zašto SAD ima interes da troši sopstvene resurse kada te zemlje same mogu suditi takve slučajeve”, rekao je Hos.
Kako su američki mediji prenijeli, u slučaju da bude proglašen krivim, prijeti mu do 20 godina zatvora po svakoj od tačaka optužnice.
Podsjetimo, Miljković, koji je u SAD živio pod prezimenom Dukić, uhapšen je 6. juna, 2023. godine u Ist Ridžu. On je posljednje 24 godine živio miran život sa suprugom i kćerkom u maloj kući u Tenesiju. Međutim, početkom juna prošle godine, u njegovu kuću upadaju imigracioni policajci na osnovu naloga za pretres i optužnice u kojoj se navodi da se on ne preziva Dukić, nego Miljković, i da je na Interpolovoj crvenoj listi jer ga Bosna i Hercegovina tereti za ratne zločine. Iako je promijenio ime, nije mogao da promijeni otiske prstiju, a prema američkom Odeljenju za nacionalnu bezbjednost (DHS), upravo su njegovi biometrijski markeri pomogli u potvrđivanju njegovog pravog identiteta.