Američki javni dug prvi je put dostigao 34 biliona dolara, objavilo je ministarstvo finansija.
Ukupni nepodmireni dug SAD-a narastao je na 34,001 bilion dolara s 33,911 biliona dan ranije, pokazao je dnevni izvještaj ministarstva finansija. To bi značilo da je javni dug nadmašio BDP, koji je prema podacima ministarstva trgovine na kraju lanjskog septembra iznosio 27,6 biliona dolara, prenosi Hina.
Sredinom prošle godine utjecajni institut CBO, u kojem rade bivši zvaničnici američke centralne banke, ministarstva finansija i Kongresa, procijenio je da bi javni dug SAD-a u 2023. mogao dostići 98 posto BDP-a. U 2022. iznosio je, prema zvaničnim podacima, 97 posto BDP-a, a u protekla tri desetljeća u prosjeku 57 posto.
Do kraja desetljeća trebao bi porasti na 107 posto i premašiti historijski, a do 2053. dostići će, po njihovim izračunima, 181 posto BDP, pokazale su dugoročne procjene instituta, objavljene krajem lanjskog juna.
Tako velik dug usporio bi privredni rast i povećao isplate kamata stranim vlasnicima američkih dugova te bi predstavljao značajan rizik za fiskalne i privredne izglede, upozorili su iz CBO-a.
Američki zakonodavci vraćaju se iduće sedmice u klupe kako bi do krajnjeg roka usaglasili stavove o državnoj potrošnji u novoj fiskalnoj godini. Ako ne postignu dogovor, mnogim državnim tijelima ponovno bi zaprijetio prekid rada.
Dogovor bi mogli otežati predstojeći predsjednički izbori i izbori za Kongres, napominje Reuters.
Glasnogovornik Bijele kuće Michael Kikukawa doveo je povećanje javnog duga u vezu sa smanjenjem poreza u 2017. godini, za mandata republikanskog predsjednika Donalda Trumpa i republikanske većine u Kongresu.
(Vijesti.ba)