Kada joj je postavljena dijagnoza, nije ni znala da je trudna dvije sedmice pa je trudnoću morala prekinuti.
Korake svoje hrabre borbe Aida dijeli sa javnošću putem društvenih mreža, gdje objavljuje inspirativne i pozitivne poruke.
“Donedavno sam bila voditeljica na kanalu Al Jazeera Balkans, reporterka i autorica dokumentarnog filma ‘Daidžin prsten’. Taj dokumentarni film imao je svoju premijeru na AJB DOC Film Festivalu u Sarajevu u septembru i tada mi je stvarno život bio potpuno hektičan. I nekako mi se sve u tom momentu u životu sastavilo odjednom. I moje vjenčanje, koje je bilo 7. septembra, premijera dokumentarnog filma, jednostavno nisam mogla da dišem. Tri sedmice kasnije dok sam izvještavala iz Austrije o izborima u toj zemlji, stigao je nalaz baš kada sam isporučila svoj posljednji televizijski prilog. Očekivala sam potpuno drugačiji rezultat, ali pisalo je ‘invazivni karcinom dojke'”, kaže Aida za Euronews.
Dijagnoza je bila veliki šok i kaže da je trebalo da prođe neko vrijeme da se sabere i izađe iz stanja nevjerice.
Ističe da joj je u tim trenucima bila važna vjera u Boga i da je već 24 sata kasnije mogla da sebi kaže da to za nju neće biti “kraj svijeta”.
“Ako to potencijalno bude kraj mog života, opet imam neko vrijeme da razmislim o sebi, o svojim odnosima, o svojim životnim izborima, o možda ljudima na koje je bilo bespotrebno trošiti vrijeme, bespotrebne razgovore. Najkraće, imam priliku da reflektujem o svom životu. Možda baš to bude prilika za neku ličnu transformaciju, da ako budem izliječena, imam život koji je puno smisleniji, bolji, kvalitetniji. To je ono za šta sam se ja opredijelila i izbor na koji pozivam sve žene kojima bude dijagnostikovan karcinom dojke ili bilo koji drugi karcinom”, kaže Aida.
“Čovjek uvijek misli da je karcinom nešto što mu se ne može desiti. Ali kad se desi, zapravo vidite da je to nešto što se može desiti svima nama bez izuzetka i da je samo pitanje našeg majndseta
šta ćemo uraditi s tim što je u našim rukama. Hoćemo li uzeti taj ‘limun’ koji nam život da i napraviti neku predivnu limunadu ili ćemo naprosto očajavati”, kaže Aida.
Ona preporučuje knjige Gabora Matea, psihijatra koji govori o povezanosti različitih dijagnoza i mentalnih stanja čovjeka.
“I kod nas na Balkanu, u svim našim zemljama regiona se kaže ‘sve dolazi iz glave’. Ja zaista vjerujem da je tako”, kazala je.
Svoju priču odlučila je da podijeli sa drugima na društvenim mrežama (Na Instagramu: @pink_spiration_ i na YouTube-u: PinkSpiration), kako bi shvatili da nisu usamljeni u onome što prolaze, ali i da odagna brojne nedoumice sa kojima se suočavaju ljudi nakon što dobiju dijagnozu.
“Shvatila sam jednu stvar i to mi je važno u ovom cijelom procesu da u našoj ranjivosti možda leži naša najveća snaga i možda je to baš to razlog zašto žene najviše rezoniraju sa porukama koje šaljem”, zaključuje Aida.
(Vijesti.ba)