Vijeće EU primilo je na znanje Komunikaciju Komisije od 8. novembra o politici proširenja EU-a, uključujući izvještaje o Crnoj Gori, Srbiji, Sjevernoj Makedoniji, Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Turskoj, Ukrajini, Republici Moldaviji i Gruziji.
Vijeće je ponovo potvrdilo svoju predanost proširenju u skladu s obnovljenim konsenzusom o proširenju koji je odobrilo Evropsko vijeće u decembru 2006. i kasnijim zaključcima Vijeća i Evropskog vijeća. U skladu s prethodnim zaključcima Vijeća, te u okviru političkih kriterija iz Kopenhagena, Vijeće ponovo potvrđuje potrebu za pravednim i rigoroznim uslovima, vođeni načelom vlastitih zasluga.
Vijeće naglašava važnost osiguravanja da EU može održati i povećati vlastiti razvoj, uključujući sposobnost integracije novih članica. Vijeće i dalje očekuje od partnera da preuzmu odgovornost i pokažu vjerodostojnost svojih obaveza i političke volje kroz provedbu potrebnih reformi i opipljiv napredak u osnovama.
Proširenje je geostrateško ulaganje u mir, sigurnost, stabilnost i prosperitet. Ono je pokretač poboljšanja ekonomskih i društvenih uslova evropskih građana, smanjenja razlika među zemljama i razvijanje vrijednosti na kojima se Unija temelji. Gledajući unaprijed u perspektivu daljnjeg proširenja Unije, i EU i buduće države članice moraju biti spremne. Zemlje kandidati za članstvo moraju pojačati svoje reformske napore, posebno u području vladavine prava, u skladu s prirodom procesa pristupanja temeljenom na zaslugama i uz pomoć EU-a.
Paralelno, Unija treba postaviti potrebne unutrašnje temelje i reforme. Postavit ćemo svoje dugoročne ambicije i načine kako ih ostvariti. Bavit ćemo se ključnim pitanjima koja se odnose na naše prioritete i politike, kao i našu sposobnost djelovanja. Time će EU kao i evropski suverenitet ojačati.
Poštivanje i predanost promociji vrijednosti na kojima se temelji EU te ispunjavanje obaveza potrebnih za članstvo u EU ključni su za sve partnere koji se žele pridružiti. Vijeće naglašava da je vladavina prava temeljna vrijednost na kojoj se temelji EU i neizostavan preduslov za napredak prema članstvu u EU. Održiva i nepovratna reformska postignuća u pogledu vladavine prava i temeljnih prava, funkcionisanje demokratskih institucija, uključujući depolarizaciju, javne uprave i ekonomskih kriterija ostaju ključna mjerila prema kojima se ocjenjuje napredak prema članstvu u EU.
Zaštita temeljnih prava u središtu je vrijednosti EU-a. Vijeće posebnu pažnju posvećuje napretku partnera u ovom području, podsjećajući da su vjerodostojne mjere za rješavanje nedostataka opći prioritet. U tom kontekstu, Vijeće naglašava važnost poštivanja prava djeteta te prava i nediskriminirajuće postupanje prema pripadnicima manjina i osobama u ranjivim situacijama, kao što su Romi, osobe s invaliditetom, LGBTI osobe, te osobe koje pripadaju nacionalnim manjinama. Što se tiče ravnopravnosti spolova, Vijeće ponavlja da se mora osigurati osnaživanje i puno uživanje temeljnih prava žena i djevojčica. Vijeće podsjeća da su sloboda izražavanja, sloboda medija i pluralizam ključni stupovi demokratskog društva te da su konkretni i opipljivi rezultati u tim ključnim područjima i dalje ključni.
Vijeće također naglašava potrebu da partneri ostvare napredak u sveobuhvatnoj reformi pravosuđa, borbi protiv korupcije, uključujući deoligarhizaciju, i borbi protiv organizovanog kriminala. Vijeće podsjeća da je u borbi protiv organizovanog kriminala i dalje potrebna dobra evidencija o pravomoćnim osudama te zapljeni i oduzimanju imovine stečene kriminalom.
Na Zapadnom Balkanu i dalje su potrebni odlučni napori za poticanje pomirenja i regionalne stabilnosti, uključujući rješavanje bilateralnih sporova i pitanja partnera ukorijenjenih u nasljeđu prošlosti, u skladu s međunarodnim pravom i utvrđenim načelima, uključujući Sporazum o pitanjima sukcesije.
Vijeće snažno naglašava ključnu važnost daljnjeg produbljivanja saradnje u pitanjima vanjske politike i očekivanja Unije od partnera da se potpuno usklade sa Zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU-a (ZVSP), uključujući restriktivne mjere, ključni aspekt procesa integracije u EU i snažan izraz partnerovog strateškog izbora i mjesta u zajednici vrijednosti. EU nastavlja stajati uz partnere i pružati pomoć, posebno onima koji su potpuno usklađeni, uključujući povećanje njihove otpornosti na hibridne prijetnje. Sprječavanje zaobilaženja restriktivnih mjera EU-a, uključujući one usvojene kao odgovor na rusku agresiju protiv Ukrajine, ostaje od iznimne važnosti.
(Vijesti.ba / FENA)