Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica organizirao je edukativno predavanje “Zdrava žena, snažna zajednica – Prevencija kao prvi korak”, na kojem su svoja iskustva prezentirale zeničke doktorice Alma Mekić-Abazović i Hana Štimjanin- Hodžić.
Mekić-Abazović, koja je i načenica Službe za onkologiju, hematologiju i radioterapiju Kantonalne bolnice Zenica, istakla je da su ovakvi događaji važni kako bi “istakli ulogu žene kao supruge i majke, ali zdrave žene koja je temelj porodice, društva i zajednice”.
-Ako pričamo o široj društvenoj zajednici, dakle Zeničko-dobojskog kantona, onda mogu reći da su vodeća onkološka oboljenja, odnosno patologije, i dalje karcinom dojke, karcinom debelog crijeva, prostate…
U zadnje vrijeme vrlo nepopoularno i neočekivano to je i melanom- maligni karcinom kože, zatim rak mokraćne bešike i želuca- kazala je Mekić-Abazović, koja je istakla kako je preventiva najbitnija, najjeftinija te da je “bolje spriječiti nego liječiti”.
Što se tiče učestalosti obolijevanja žena od raka meternice, kaže, radi se o patologiji koja je trenutno u stagnaciji u tom kantonu, ali, dodala je, brine da je, u trenutku kada se pacijentica javi s tom dijagnozom, uglavnom, već metastatska bolest.
Specijalistica ginekologije i akušerstva Hana Štimjanin-Hodžić, koja je trenutno uposlenica sarajevske Poliklinike Agram, ukazala je na važnost prevencije obolijevanja od raka grlića maternice, koji je potpuno preventabilna onkološka patologija.
-U svijetu je, trenutno, strategija u potpunosti radikacije, odnosno smanjenja na “nulu” učestalosti ove vrste karcinoma. U toku je aktivna imunizacija, odnosno Program vakcinacije protiv HPV-a, u kojem ZDK igra veliku ulogu.
Provode se velike aktivnosti, kao što je i ovo predavanje, a kako bismo ukazali na važnost takvog, primarnog vida prevencije- kazala je Štimjanin-Hodžić.
Još uvijek je, dodala je, na raspolaganju puno više vakcina protiv HPV-a nego zainteresiranih djevojčica pa i dječaka, koji, također, mogu primiti ovu vakcinu. Očito je, složila se, vakcinacija tokom nedavne pandemije koronavirusa utjecala na slab odziv i za ovu vrstu vakcinacije.
-Tako je! Mogu reći da je nepovjerenje bilo prisutno i od ranije, zbog velikog antivaserskog lobija, koji se sigurno proširio kada je krenuo Covid i sve oko Covida.
To je i razumljivo, međutim, upravo ova dešavanja su razlog da nekako približimo, prije svega, roditeljima da je prisutna i dostupna vakcina, koja nije nova. To je jedna jako stara vakcina, koja je, samo, nama nova, jer je program vakcinacije nov na našim prostorima, odnosno, tačnije u Bosni i Hercegovini- kazala je Štimjanin-Hodžić.
Dovoljno je, podvukla je, da imamo dostupnu vakcinu, koja može zaštititi djevojčice i dječake.
-Važno je napomenuti da su vakcine potrebne, dostupne i za dječake u istoj dobnoj skupini- od devet do 14 godina, kao jednoj ciljnoj skupini.
Muškarci su asimptomatski prenosnici virusa ženama, koje imaju asimptomatsku infekciju i koja dovodi do premalignih te, na kraju, ako se ne liječi, i do malignih oboljenja- upozorava Štimjanin-Hodžić.
Prethodne godine, zaključno s novembrom, vakcinisano je bilo 3.334 djevojčice ciljne dobne skupine te još 996 izvan ciljne skupine, odnosno preko 14 godina starosti.
Rukovoditeljica Zavoda za promociju zdravlja i prevenciju INZ-a Elma Kuduzović istakla je kako su ovo predavanje organizirali s ciljem upoznavanja ključnih zdravstvenih izazova s kojima se tokom svoga života susreću žene te promovirati zdrave životne navike i potrebu za preventivnim pregledima.
-Briga o sebi nije sebičnost, nego je nužnost. INZ i dalje ostaje posvećen jačanju svijesti o unapređenju zdravlja i prevenciji, a samim time zdravlje žene čini i zdravlje cijele zajednice – kazala je Kuduzović.
(Vijesti.ba)