Dobar regruter može lako prepoznati da je prijava za posao napisana uz pomoć vještačke inteligencije.
Njegovo “oko sokolovo” začas uoči sve “crvene zastavice”. Šta bi kandidati trebalo da izbegavaju prilikom izrade radne biografije i motivacionog pisma uz pomoć AI alata i kakav je uopšte stav regrutera po pitanju korišćenja ovih softvera?
ChatGPT, njegov najveći konkurent DeepSeek, Google Gemini i drugi alati sa veštačkom inteligencijom danas su najveći saveznici u izradi radne biografije i motivacionog pisma. Međutim, izverzirani regurteri lako mogu da prepoznaju da ste koristili neki od ovih softvera, što kandidatima nije u interesu. Evo šta odaje takav jedan CV i uopšte prijavu za posao?
Generički odgovori i unificirane formulacije
Najveća “crvena zastavica” koja otkriva da je korišćen ChatGPT ili neki drugi AI model jeste struktura radne biografije i motivacionog pisma. Generički odgovori poput “Pozicija za koju apliciram se u potpunosti poklapa sa mojim iskustvom” ili “Misija kompanije je u skladu sa mojom” odmah ukazuju na to da je CV pisan “rukom” vještačke inteligencije.
Kandidati se često služe AI alatima, međutim, u većini slučajeva oni samo kopiraju formulaciju koju oni daju, ne razmišljajući o tome da je isti takav odgovor softver dao i hiljadama drugih kandidata, prenosi Ekapija. U očima pojedinca ovakva radna biografija možda izgleda posebno ili jedinstveno, ali regruteri kojima kroz ruke prođe na stotine aplikacija dnevno jasno uočavaju da su odgovori softverski generisani.
Kompleksna terminologija i izrazi
Regruteri lako mogu da prepoznaju da je radnu biografiju pisao chatbot i ukoliko se u njoj nalazi kompleksna, ali savremena terminologija, često usko povezana sa određenom strukom, a da pritom ona ne podrazumijeva nazive nekih softvera, kompjuterskih jezika ili metodologija rada. Ovo se najčešće sreće u IT industriji, ali se sve češće sreće i u drugim branšama.
Istovremeno, opisivanje ličnih osobina kandidata i njihovih “mekih veština” (soft skills) može otkriti korišćenje AI alata. “Timski igrač, sjajan u komunikaciji, kreativan, snalažljiv u stresnim situacijama” – ako navedete ove osobine, a ni sa čim ih ne potkrepite, regruteri će odmah znati da ste koristili ChatGPT ili neki drugi softver za pisanje radne biografije.
Da li to znači da za CV i motivaciono pismo ne treba koristiti AI?
Regruteri navode da nemaju ništa protiv da u nedostatku ideja kandidati iskoriste neki od alata sa vještačkom inteligencijom, ali naglašavaju da bi oni trebalo da posluže kao inspiracija, a nikako da se koriste u cilju kreiranja finalne verzije biografije. Drugim riječima, AI može da pomogne u stvaranju šablona, ali je na kandidatima da ga potom prilagode i ukroje u skladu sa svojim iskustvom.
– Možete zatražiti od ChatGPT softvera da vam pomogne u identifikovanju osnovnih vještina i kvalifikacija za određenu poziciju ili u kreiranju koncepta biografije i boljem formulisanju – navodi Težal Vagadia, regruter.
Međutim, čitava radna biografija i motivaciono pismo ispisano od strane AI alata ne bi trebalo da se šalju poslodavcima.
(Vijesti.ba)