Naredba će uključivati finansijske i vizne sankcije za pojedince i njihove članove porodica koji pomažu u istragama ICC-a protiv američkih građana ili saveznika SAD-a, rekao je zvaničnik.
Trumpova odluka dolazi nakon što su prošle sedmice demokrati u američkom Senatu blokirali pokušaj republikanaca da uvedu sankcije ICC-u, u znak protesta zbog naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i njegovog bivšeg ministra odbrane zbog izraelske kampanje u Gazi. Netanyahu se trenutno nalazi u posjeti Washingtonu.
ICC nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar.
Sud je poduzeo mjere kako bi zaštitio osoblje od mogućih američkih sankcija, isplativši plate tri mjeseca unaprijed, jer se pripremao za finansijske restrikcije koje bi mogle osakatiti rad ovog tribunala za ratne zločine, naveli su izvori Reutersu prošlog mjeseca.
U decembru je predsjednica suda, sutkinja Tomoko Akane, upozorila da bi sankcije “brzo mogle ugroziti operacije Suda u svim slučajevima i situacijama, te dovesti u pitanje njegovo samo postojanje.”
Ovo je drugi put da se Sud suočava s američkom odmazdom zbog svog rada. Tokom prve Trumpove administracije 2020. godine, Washington je uveo sankcije tadašnjoj tužiteljici Fatou Bensoudi i jednom od njenih ključnih saradnika zbog istrage ICC-a o navodnim ratnim zločinima američkih trupa u Afganistanu.
ICC, koji ima 125 članica, stalni je sud koji može procesuirati pojedince za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti, genocid i agresiju na teritoriji država članica ili od strane njihovih državljana. Sjedinjene Države, Kina, Rusija i Izrael nisu članice.
(Vijesti.ba)