Na današnji dan 2015. godine, u Zagrebu je preminuo Kemal Monteno, bh. kantautor, pjevač i šansonijer.
Posljednjih dana života borio se s pneumonijom i sepsom koje su nastale kao komplikacije nakon transplantacije bubrega. Pokopan je sedmicu kasnije, 28. januara, na sarajevskom gradskom groblju Bare.
U karijeri dugoj 45 godina objavio je četrdesetak autorskih gramofonskih ploča i albuma. Monteno je rođen 1948. godine u Sarajevu, otac mu je bio Italijan koji je u Drugom svjetskom ratu ratovao u BiH, a majka Bošnjakinja.
Nastupom na festivalu “Vaš šlager sezone” 1967. godine s autorskom pjesmom “Lidija” počeo je svoju iznimno bogatu i uspješnu karijeru. Odmah je postao miljenik festivalske publike u Sarajevu, gdje je redovno odnosio prve nagrade kao izvođač, autor muzike i teksta.
Na festivalu “Šlager sezone”, kojem je ostao trajno vjeran, nastale su neke od njegovih najljepših šansona, a krajem 1970-ih tu su izvedene i njegove najljepše pjesme posvećene gradu i domovini, svojevrsne himne “Zemljo moja” (1975.) i “Sarajevo, ljubavi moja” (1976.). Napisao je i mnogo hitova najpoznatijim imenima bh. i regionalne estrade, koji su zbog nježnog, sentimentalnog Montenovog kantautorskog stila često odudarali od mainstreama svog vremena.
Zbog talijanskog prezimena otac je želio da sin ima bosansko ime, a upravo ta bosansko-talijanska podjela osim u nazivu utjecala je i na Montenov stvaralački rad. S mediteranskim štihom i bosanskom dušom koju je unio u svoje pjesme, Monteno je stvorio svoj muzički izričaj koji ga je pratio tokom više od 40 godina karijere.
Iza Montena ostale su pjesme koje će ga uvijek čuvati od zaborava: Nekako s proljeća, Nije htjela, Daleko, Vratio sam se živote. Ljubavne pjesme bile su njegov nepresušan izvor i njegova iskrena ispovijest u kojoj je opisivao životne situacije u kojima su se našli on ili njemu bliski ljudi. Ljubavnu priču svojih roditelja opjevao je u pjesmi Šta je život, po kojoj je nazvao svoj zadnji album. U svojim šansonama se rijetko ponavljao, a svoj vrhunski kantautorski rukopis dokazivao je vještim pretapanjem ljubavnog motiva u jednostavan izraz s mediteranskim šarmom italijanske kancone.
(Vijesti.ba)