Naučnici su prvi put uspjeli pratiti promjene u mozgu tokom cijele trudnoće, od razdoblja prije začeća pa sve do postporođajnog razdoblja. Njihovo istraživanje otkriva kako hormoni, poput estrogena i testosterona, snažno utječu na mozak, oblikujući raspoloženje, pamćenje i još mnogo toga.
Istraživanje objavljeno u časopisu Nature Neuroscience dokumentovalo je promjene u mozgu jedne žene skenirajući ga 26 puta tokom trudnoće – prije, tokom i nakon poroda. Rezultati otkrivaju da trudnoća mijenja moždane strukture, poput sive tvari koja se smanjuje, te bijele tvari koja postaje jača, piše National Geographic.
Siva tvar, odgovorna za kognitivne procese poput učenja i društvene percepcije, smanjuje se tokom trudnoće. Ta promjena nije zabrinjavajuća jer se slični procesi događaju tokom puberteta kako bi mozak postao efikasniji. Naučnici vjeruju da ove promjene omogućuju majkama bolju prilagodbu na potrebe djeteta, poput pojačanog osjetila za društvene signale.
Bijela tvar, koja povezuje neuronske mreže, jača u drugom tromjesečju, ali se vraća na početni nivo do poroda. Ove promjene potencijalno poboljšavaju kognitivne sposobnosti, no to zahtijeva dodatna istraživanja.
Studija je pokazala da promjene u sivoj tvari traju i do dvije godine nakon poroda. Naučnici su otkrili da su te promjene povezane s povećanjem nivoa hormona poput estradiola i progesterona. Zanimljivo je da je na temelju oslikavanja mozga moguće prepoznati je li neka osoba bila trudna, čak i decenijama kasnije, prenosi Index.
Promjene u mozgu tokom trudnoće mogu imati i pozitivan i negativan efekat. Depresija tokom trudnoće i nakon poroda pogađa između 10 i 20% majki, a mnoge ostaju nedijagnosticirane. Ova istraživanja mogla bi pomoći u prepoznavanju tipičnih uzoraka promjena u mozgu i identificiranju onih koje ukazuju na rizik od perinatalne depresije.
Uprkos činjenici da većina žena tokom života iskusi trudnoću, efekti tog razdoblja na mozak ostaju nedovoljno istraženi. Manje od 0,5% članaka o neuroznanosti objavljenih u posljednjih 25 godina bavilo se temama specifičnim za zdravlje žena.
Razlog? Trudnice se često, iz opreza, isključuju iz istraživanja poput MRI skeniranja, iako je dokazano da su sigurna. Emily Jacobs, jedna od autorica studije, ističe kako je historijsko zanemarivanje ženskog tijela u biomedicinskoj nauci dio šireg problema.
Istraživanja poput ovoga važna su ne samo za razumijevanje trudnoće, već i za druge hormonalne promjene poput menopauze i hormonske terapije. “Neznanje o tim fenomenima ne šteti samo ženama – šteti svima”, zaključuje Jacobs.
(Vijesti.ba)