Svojim potpisima više desetina roditelja djece s teškoćama u razvoju podržalo je osnivanje tog centra, zahtijevajući da se ova inicijativa što prije provede u djelo.
Jedna od inicijatorki za uspostavljanje ove ustanove Lejla Bahor kaže da sistemski pristup u radu s djecom daje značajne rezultate i omogućava djeci lakši prelazak u redovni sistem obrazovanja.
Kako ističe defektolog u Trećoj osnovnoj školi Sanel Bešić, rana intervencija je naučno dokazana metoda stimulisanja razvojnih vještina u koju su uključeni stručnjaci različitih profila. Veoma je značajna jer se sistemskim pristupom ublažavaju određene razvojne teškoće kod djece.
– Neovisno o vrsti problema, rana intervencija ključna je za razvoj djece s teškoćama u razvoju, jer što ranije počne terapija, to će djeca brže i bolje usvojiti vještine potrebne za kasniji život – pojasnila je psihologinja u Fondaciji Laila, Sabina Ahmičić Gušo.
Roditelji djece s teškoćama u razvoju nadaju da će inicijativa za osnivanje Centra za ranu intervenciju dobiti potrebnu podršku, a već sljedeće sedmice je dogovoren sastanak s predstavnicima nadležnih institucija u Distriktu, na kojem će predstaviti izazove s kojima se trenutno suočavaju.
(Vijesti.ba/FENA)