Ovu informaciju za Fenu je potvrdio predsjednik Sindikalne organizacije RiTE „Ugljevik“ Boban Benović.
– Vremenski uslovi ne dozvoljavaju otkrivku uglja. Rudari svaki dan rade, nadamo se da će što prije doći do uglja – kaže Benović koji ne zna kada bi Termoelektrana opet mogla da bude u proizvodnom sistemu ERS.
Inače, TE “Ugljevik“ proizvodi otprilike trećinu električne energije potrebne za domaće tržište, a čim ispadne iz sistema struja se mora uvoziti.
Po informacijama koje su dobili predstavnici sindikata, ERS svaki dan plaća i do 1,2 miliona KM za uvoz električne energije jer je TE „Ugljevik“ van mreže.
Benović podsjeća da u Ugljeviku i bez ovog problema postoji hronični nedostatak uglja za proizvodnju električne energije.
– Prijedlog rješenja smo ponudili Vladi RS koja je vlasnik cijele ERS, a to je da se vrati koncesija koja je prije više od deset godina data za izgradnju TE ‘Ugljevik 3’ Rašidu Serdarovu. Gradnja se nikada nije desila – ističe Benović.
U RS imaju dvije termoelektrane koje zajedno snabdijevaju oko 67 odsto domaćeg tržišta. Druga je RiTE „Gacko“ i ta TE je u pogonu jer u Hercegovini nije bilo snježnog nevremena.
Predsjednik Sindikalne organizacije RiTE „Gacko“ Željko Tepavčević za Fenu kaže da je ovo javno preduzeće bilo primorano da otkupi ugalj od privatne firme koja je u RiTE „Gacko“ dobila posao otkrivke uglja koji se izvozi za Srbiju.
– I mi smo u velikim problemima. Ove godine je TE ‘Gacko’ imala čak 16 neplanskih ispada sa mreže – ističe Tepavčević koji kaže da im je 6. novembra na sastanku predstavnika sindikata s rukovodstvima saopšteno da su u devet mjeseci ove godine obje TE u velikom minusu.
– Termoelektrana ‘Gacko’ u minusu je od 18,5 miliona KM, a ‘Ugljevik’ 28 miliona KM. Taj rezultat će biti još lošiji, odnosno gubitak će biti još veći jer su rezultati rada lošiji. Smanjena je proizvodnja – naglašava Tepavčević.
On ima informacije da je na proljeće planirano još jedno povećanje cijene električne energije i građanima i privredi, jer su, kako navodi, veliki gubici u elektroenergetskom sistemu RS.
– To povećanje će biti veće nego što slijedi od početka godine. Razlog zašto se ide sa poskupljenjem odmah u 2025. godini je taj što je 2026. izborna godina i takve mjere nisu popularne – kaže Tepavčević.
On ocjenjuje da su ministar energetike i direktor ERS u svojim nedavnim izjavama priznali da se sistema raspao jer su rekli da je za oporavak dvije termoleketrane potrebno oko 700 miliona KM, ali da para nema.
Zvanična statistika kaže da je u 11 mjeseci ove godine vrijednost uvezene električne energije u RS povećana za 76,9 odsto, dok je izvoz smanjen za 30,6 odsto. Vrijednost uvezene električne energije u RS je 37,1 milion KM, a izvezene 346,6 miliona KM.
Od 1. januara građani i privreda u RS plaćaće skuplju električnu energiju. Za građane cijena zavisi od potrošnje, a nadležni uvjeravaju da domaćinstva koja imaju prosječnu potrošnju neće ni osjetiti to povećanje, dok će privreda plaćati 15 odsto skuplju električnu energiju.
(Vijesti.ba)