Na današnjoj sjednici Skupštine Unsko-sanskog kantona Nisvet Jusić (SBiH) je predložio izmjene Zakona o dopunskim pravima branilaca i članova njihovih porodica kojim bi bile brisane dosadašnje odredbe koje su ograničavale prava na zdravstvenu zaštitu i pravo na korištenje boračkog dodatka. Međutim, trenutna vladajuća koalicija (SDA, SDP, PoMAK, NiP) nije usvojila prijedlog da se ove izmjene Zakona razmatraju po hitnoj proceduri i na taj način stupe na snagu odmah po usvajanju, nego u obliku Nacrta Zakona, pa isti mora proći ustaljenu proceduru, javnu raspravu, Vladu, pa tek nakon toga u formi prijedloga na klupe zastupnika u Skupštini USK. No, i ovaj početni korak koji je inicirao Jusić, veoma je značajan i sada je sva odgovornost na Vladi USK i većini u Skupštini USK.
Zstupnik Jusić je istakao da razlozi za donošenje ovog zakona proizilaze iz činjenice da bi se predloženim izmjenama postiglo bolje uređenje prava naših branilaca na zdravstvenu zaštitu i prava na novčanu naknadu. U važećim odredbama ta prava su limitirana određenim restriktivnim odredbama koje su loše formulirane i nisu u skladu sa ljudskim pravima.
Izmjenama Zakona bi bilo omogućeno pravo na zdravstvenu zaštitu svim braniocima bez ograničenja koja sada postoje u Zakonu. Prema zastupniku Jusiću to će olakšati i rad uposlenih u odjeljenima BIZ kojima se obraćaju branioci ili članovi njihovih porodica kada su bolesni jer će imati zakonski osnov za postupanje u korist branioca.
U članu 40. u stavu (2) Zakona kod definiranja uvjeta za ostvarenje prava na novčanu naknadu na koju ovim Zakonom imaju pravo demobilisani branioci do navršenih 57 godina starosti briše se odredba koja je ograničavala ovo pravo jer je predviđala da branilac za ostvarenje prava na novčanu naknadu mora biti najmanje godinu dana prijavljen na evidenciji nezaposlenih osoba. Predlagač smatra da pravo na borački dodatak ne smije biti ovako ograničeno.
„Insistirati da godinu dana osoba bude na evidenciji nezaposlenih osoba kao uvjet za ostvarenje prava na novčanu naknadu je dodatno urušavanje materijalnog statusa branioca i svođenje na rang socijalnog slučaja. Isto tako ova odredba stimulira rad na crno i destimuliše branioce da traže posao i da se zaposle na određeno radno vrijeme, npr tokom sezone, jer nakon toga branilac opet mora biti godinu dana na evidenciji nezaposlenih osoba prije podnošenja prava na novčanu naknadu“
Zastupnik Nisvet Jusić ističe činjenicu da je svakim danom manje branioca koji imaju pravu na naknadu po ovom zakonu i da Ministarstvo za pitanja boraca i ratnih vojnih invalida svakako treba razmotriti opciju povećanja iznosa po mjesecu boravka u Oružanim snagama BiH.
„Hvala kolegicama i kolegama u Skupštini USK koji su i na ovaj način podržali predložene dopune Zakona.
Pozivam Vladu i Parlament F BIH da hitno pristupe izmjenama Zakona na nivou Federacije BiH kako bi i branioci stariji od 57 godina koji prava ostvaruju po tom Zakonu bili jednako tretirani.“, rekao je Jusić.