Ured premijera potvrdio je u četvrtak navečer da će Trudeau sudjelovati u ceremoniji polaganja zakletve i predsjedat će sastankom nove vlade tokom dana.
Trudeau se suočava s rastućim nezadovoljstvom svojim čelništvom, a nagli odlazak njegove ministrice finansija u ponedjeljak mogao bi biti nešto od čega se ne može oporaviti.
Sve veći broj liberalnih zastupnika poziva Trudeaua da podnese ostavku, ali je novi ministar finansija Dominic LeBlanc izjavio u četvrtak da Trudeau ima “punu podršku svog kabineta”.
LeBlanc je kazao da poštuje stavove liberalnih zastupnika koji žele da Trudeau podnese ostavku.
– To je stav koji oni izražavaju. Premijer je pažljivo slušao kada mu je to mišljenje iznešeno. Slušao je, u nekim slučajevima odgovorio na konkretne stvari koje su pokrenute, i rekao je da će pažljivo razmisliti – kazao je LeBlanc.
LeBlanc je izjavio da će vlada ostati usmjerena na rad i rješavanje prijetnje novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa da će nametnuti carine od 25 posto na sve kanadske proizvode kada bude inauguriran sljedećeg mjeseca.
– Ne bismo trebali gledati unutra. Ne bismo trebali brinuti sami o sebi – kazao je LeBlanc.
Rekao da će se sastati s Tomom Homanom, Trumpovim budućim “carem granice”, nakon Božića kako bi razgovarali o planu Kanade da osigura granicu kao dio pokušaja izbjegavanja carina.
Trudeau je vodio zemlju skoro deceniju, ali je posljednjih godina postao vrlo nepopularan zbog niza pitanja, uključujući visoke troškove života i rastuću inflaciju.
Ne postoji mehanizam kojim bi ga Trudeauova stranka kratkoročno prinudila da ode. Mogao bi podnijeti ostavku ili bi njegova Liberalna stranka mogla biti smijenjena s vlasti izglasavanjem nepovjerenja u Parlamentu što bi pokrenulo izbore koji bi vrlo vjerovatno favorizirali protivničku Konzervativnu stranku.
Dok je sve veći broj liberalnih zastupnika ove sedmice pozivao Trudeaua da podnese ostavku, ministar prirodnih resursa Jonathan Wilkinson kazao je: “Svi mu moramo dati malo vremena da razmisli”.
Zabrinutost oko Trudeauovog čelništva pogoršana je u ponedjeljak kada je Chrystia Freeland, Trudeauova ministrica finansija i zamjenica premijera, podnijela ostavku u vladi. Freeland je bila vrlo kritična prema Trudeauovom upravljanju ekoomijom suočenom s visokim carinama kojima prijeti Trump. Malo prije nego što je Freeland objavila svoju odluku, ministrica za stambena pitanja također je podnijela ostavku.
Obzirom da Trudeauovi liberali nemaju direktnu većinu u parlamentu, godinama su zavisili o podršci ljevičarske Nove demokratske stranke kako bi donosili zakone i ostali na vlasti. Ta je podrška, međutim, skoro nestala – čelnik NDP-a pozvao je Trudeaua da podnese ostavku – i to bi moglo otvoriti put parlamentu da izglasa nepovjerenje.
Čelnik NDP-a Jagmeet Singh ne bi se, međutim, obavezao srušiti vladu prvom prilikom, djelimično zato što bi Trump mogao nametnuti paralizirajuće carine, a parlament bi možda trebao odgovoriti carinama kao mjerom odmazde.
Parlament je sada zatvoren zbog praznika do kraja sljedećeg mjeseca, a glasanje o nepovjerenju moglo bi biti zakazano nakon toga.
– Čini se da će Trudeau odstupiti, ali niko ne zna tačno kada. Potreba da se popune upražnjena mjesta i da se neki ministri oslobode nošenja višestrukih portfelja podsticaj je za preslagivanje, ali to neće povećati popularnost Liberalne stranke u anketama; prekasno je da se to dogodi – izjavio je Nelson Wiseman, profesor emeritus na Unuverzitetu u Torontu.
LeBlanc je također kazao da se Mark Carney neće pridružiti vladi. Trudeau je pokušavao regrutirati Carneya, bivšeg čelnika Banke Engleske i Banke Kanade, da se pridruži njegovoj vladi. Carney je dugo bio zainteresiran za ulazak u politiku i postavljanje na čelo Liberalne stranke.
– Carney neće kratkoročno postati kanadski ministar financija. Premijer me zamolio da započnem taj posao i da se pripremim za budžet na proljeće – rekao je LeBlanc, prenosi AP.
(Vijesti.ba / Fena)