Dotakao se raznih tema, od ličnih, preko domaćih problema, rasta cijena i zdravstvene zaštite, do globalnih pitanja.
Putin je rekao da je spreman na kompromis oko Ukrajine na mogućim razgovorima s izabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom o okončanju rata te da su ruske snage sve bliže ostvarivanju svojih glavnih ciljeva na terenu.
Iako je rekao da “nema preduslova”, poručio je da neće razgovarati s ukrajinskim šefom države, samo s parlamentom, jer su predsjednički izbori odgođeni ove godine i on ne smatra Volodimira Zelenskog legitimnim šefom države.
Poručio je da će Zelenski, nakon što sve završi, sasvim vjerovatno, kao i drugi iz najvišeg rukovodstva Ukrajine, otići u inostranstvo i da će ga na izdržavanje uzeti ljudi kojima danas služi.
Putin đ je predložio raketni “dvoboj” sa Sjedinjenim Državama koji bi pokazao kako bi nova ruska hipersonična balistička raketa Orešnik mogla poraziti bilo koji američki proturaketni odbrambeni sistem.
Osvrćući se na skepticizam Zapada prema Orešniku, Putin je predložio da obje strane odaberu određeni cilj koji će štititi američki projektili.
– Spremni smo za takav eksperiment – kazao je Putin.
Putin je upitan o izmjeni nuklearne doktrine. Prošli mjesec odobrio je izmjene koje postavljaju nove uslove pod kojima će Rusija razmotriti korištenje svog nuklearnog arsenala. Doktrina sada navodi da će se napad iz nenuklearne države, ako ga podupire nuklearna sila, tretirati kao zajednički napad na Rusiju.
Pitali su ga je li Zapad “primio poruku”. “Ne znam, pitajte njih”, odgovorio je. Kaže da ako zemlje stvaraju prijetnju Rusiji, Rusija vjeruje da ima pravo upotrijebiti nuklearno oružje protiv njih.
Odgovarajući na pitanje s kim bi od preminulih volio popiti čaj, Putin je odgovorio:
„Ako govorimo o pokojnim svjetskim liderima, imao sam kontakte, ali ne tako bliske, ali ipak tokom dužeg vremena sa kancelarom Kholom. On je bio izuzetna međunarodna ličnost. Zanimljiv je bio predsjednik Francuske Chiraq, akademski pristup je imao svemu, galantan čovjek, inteligentan, srdačan, šarmantan, i od njega sam mnogo naučio. Berlusconi isto tako, napravio je mnogo na odnosima između Rusije i Italije. S njima je bilo zanimljivo, bili su ličnosti sa vlastitim mišljenjem“, rekao je Putin.
U četiri i po sata konferencija, Putin nije pominjao Balkan, osim usputno u jednoj prilici kada je pojašnjavao zašto je Boris Јeljcin prestao da bude omiljen na Zapadu.
“Bio je omiljen, svi su ga tapšali po ramenu, niko nije primjećivao kada se prihvati čašice, ali čim je podigao glas protiv bombardovanja Beograda, odmah su počeli da progone i da ga nazivaju alkoholičarom. Zar se ne sjećate toga?”
(Vijesti.ba)