Svečana dodjela plaketa u skladu s Uredbom o određivanju kriterija za dodjelu nagrada sportistima, sportskim radnicima i sportskim organizacijama iz Federacije BiH za izuzetne sportske uspjehe postignute na međunarodnim takmičenjima održana je danas u prostorijama Vlade Federacije Bosne i Hercegovine u Sarajevu.
Novost ove godine je uvođenje plaketa i za sportiste i trenere u neolimpijskim sportovima, čime je proširen obim priznanja za vrhunske sportske rezultate.
Plakete su sportistima uručili premijer Federacije BiH Nermin Nikšić i federalna ministrica kulture i sporta Sanja Vlaisavljević. Nikšić je istakao da je važnost sportista za BiH neprocjenjiva, ali da bi bilo bolje da ovakve odluke dolaze na državnom nivou.
– Čestitam ministrici i njenim saradnicima na tradicionalnom događaju koji organizujemo i na kojem se možemo pohvaliti rezultatima naših sportista. Naši sportisti su neprocijenjivi ambasadori BiH i teško je naći način da im se na tome zahvalimo. Krenuli smo nekad 2012. godine s uredbom o nagrađivanju sportista, a koja je tada došla kao rezultat uspjeha bh. sportista. Mi smo odlučili napraviti akt koji će to urediti. Puno zadovoljniji bih bio da bude na državnom nivou s većim nagradama, ali mi je drago da Vlada FBiH može osiguravati novac i za nagrade, ali i za pripreme – izjavio je premijer Nikšić.
Plivač Ismail Barlov je naglasio da mu nagrada mnogo znači u godini koja je veoma zahtjevna.
– Nagrada mi mnogo znači za nastavak karijere kako bih pravio još bolje rezultate. Najviše bih volio kada bi se sport riješio sistematski i kada bi se uveo zakon o sportu – kazao je Barlov.
Lana Pudar, trofejna bh. plivačica zahvalila je Vladi FBiH na podršci koju prima kroz cijelu svoju karijeru, posebno ističući važnost sredstava koja su joj omogućila uspješne pripreme.
– Moram zahvaliti Vladi FBiH i ministarstvu na kontinuiranoj podršci od početka karijere. Zaista mi mnogo znače sredstva koja su mi dosad dali za pripreme i sigurna sam da će se i u budućnosti nastaviti. Čast mi je biti na dodjeli ovih plaketa i primiti nagrade za ostvarene rezultate kojih će biti i u budućnosti još više – izjavila je plivačica.
Jedan od najvećih noviteta ove godine bilo je uvođenje nagrada za sportiste iz neolimpijskih disciplina. Emina Sipović, mlada karatistkinja koja je postala prvakinja Evrope i osvojila bronzu na Svjetskom prvenstvu, istakla je značaj ove promjene za sportiste iz neolimpijskih sportova.
– Karate je bio olimpijski sport 2020. godine na Olimpijadi, ali je u Parizu izgubio taj status. Mađutim, zahvaljujući ministrici, uvedeno je da se nagrađuju i neolimpijski sportisti, što nam je veoma važno i daje nam veću motivaciju da predstavljamo domovinu. Želim zahvaliti Federalnom ministarstvu kulture i sporta – poručila je Sipović, koja je u ovoj godini postala prvakinja Evrope i osvojila bronzu na Svjetskom prvenstvu.
Federalna ministrica kulture i sporta Sanja Vlaisavljević naglasila je da su ove nagrade dokaz velikog iskoraka u podršci sportistima svih disciplina, te da je učinjen veliki iskorak uredbom koja omogućava nagrađivanje i neolimpijskih sportova.
– Nastojat ćemo produžiti ovaj trend. Moram istaknuti da smo do ovih rezultata došli zahvaljujući predanom radu našeg ministarstva i njegovog tima, ali ono što smo prošle godine obećali, to smo ispunili. Vjerujem da ćemo iduće godine razgovarati o fondaciji za sport, koja će imati za cilj da pruži podršku mladim i talentovanim sportistima – navela je ministrica Vlaisavljević.
(Vijesti.ba / FENA)