Četvrto državno Brainobrain takmičenje-Brainobrainfest 2024, takmičenje u mentalnoj aritmetici održano je danas u Sarajevu.
Učestvovali su centri iz cijele Bosne i Hercegovine – Sarajeva, Ljubuškog, Bijeljine, Tuzle, Cazina, Velike Kladuše, Banja Luke i Zenice.
Cilj takmičenja nije samo odabrati najbolje od najboljih, već podići nivo samopouzdanja kod djece, ohrabriti ih da izađu iz zone komfora, potaknuti ih da pobjede sami sebe i da drugima pokažu da trud, posvećenost i rad uvijek rezultiraju uspjehom.
Voditeljica Brainobrain akademije za BiH Vesna Filipović kazala je da je Brainobrain akademija za djecu, vanastavna aktivnost koja se ističe iz drugih programa jer je aktivnost koja koristi mentalnu aritmetiku i NLP tehnike, prilagođene različitim dječjim uzrastima.
– To je program koji zaista razvija cjelokupnost djeteta, ne samo da se bavimo matematikom, računanjem i razvijanjem kognitivnih sposobnosti kod djece, već razvijanjem i tzv. soft skills-a gdje posebnu pažnju posvećujemo komunikaciji, međuljudskim odnosima i empatiji – kazala je.
Brainobrain akademija je, dodala je Filipović, nastala u Indiji prije 21 godine te je naglasila da trenutno djeluje u 45 zemalja svijeta i da okupljaju više od dva miliona djece.
U BiH djeluju od 2015. godine i to u sedam gradova – Sarajevu, Zenici, Tuzli, Bijeljini, Banjoj Luci, Cazinu i Velikoj Kladuši.
Trenerica Katica Zelić iz Ljubuškog, koja je i majka troje polaznika te akademije, smatra da su do sad postigli izvrsne rezultate.
– Djeca uživaju na satovima Brainobrain akademije, mnogo uče, potičemo ih na suradnju, ne toliko na natjecateljski način funkcioniranja, nego zapravo na zajedničku podršku, druženje i zajednički uspjeh – kazala je.
Ističe da postoje i neki drugi programi koji uče djecu brzom računanju i logičkom zaključivanju, ali da u Brainobrain akademiji postoji dio koji se bavi psihološkim razvojem djece gdje ih uče komunikacijskim vještinama, prepoznavanju emocija, reagiranju na emocije i empatiju.
– Mislim da je Brainobrain izuzetna prilika za osobni rast i razvoj na svim područjima, od intelektualnog, psihološkog, društvenog, emocionalnog i socijalnog – zaključila je Zelić.
Trenerica Alma Tetarević iz Cazina kazala je da Brainobrain program pruža velike mogućnosti svakom djetetu.
– Kao učiteljica sam se opredijelila da budem trenerica zato što sam prepoznala benefite i kvalitete ovog programa – kazala je Tetarević te dodala da je u program uključila i sina Tarika kako bi poboljšala mentalne sposobnosti, komunikacijske vještine, retoriku, samopouzdanje i sve što taj program nudi.
Brainobrain je program za razvoj intelektualnih sposobnosti i emocionalnih vještina kod djece. Osnovan je 2003. godine, a Centralni ured programa je u Indiji.
(Vijesti.ba / FENA)