Evropska komisija očekuje od Bosne i Hercegovine i Srbije bolju i bržu usklađenost s viznom politikom EU-a zbog povećanog rizika od ilegalnih migracija preko zapadnobalkanske rute.
“Manjak usklađenosti Bosne i Hercegovine s viznom politikom EU-a pridonosi povećanom riziku od neregularnih migracija u EU preko zapadnobalkanske rute”, navodi se u izvještaju o usklađenosti partnerskih zemalja s viznom politikom EU-a, koje je Komisije usvojila u petak, a objavila danas.
U izvještaju se traže poboljšanja od gotovo svih zemalja s kojima EU ima bezvizni režim. Građani zemalja koje imaju bezvizni režim sa zapadnobalkanskim državama doputuju redovitim avionskim linijama kao turisti i onda nastoje nelegalno prijeći na teritorij EU-a.
Uprkos općem smanjenju neregularnih prelazaka granice prema EU preko zapadnobalkanske rute, na podruti koja ide kroz BiH prema Hrvatskoj u prvih devet mjeseci ove godine zabilježeno oko 30 posto više prelazaka u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, navodi se u izvještaju.
“U prvih devet mjeseci 2024. godine, 90 posto od svih neregularnih prelazaka preka zapadnobalkanske rute zabilježeno je duž te granice. Nakon zatvaranja podrute iz Srbije prema Mađarskoj, kriminalne mreže prebacile su svoje operacije na podrutu koja kroz BiH vodi u Hrvatsku”, kaže se u izvješćtaju.
Bosna i Hercegovina ima bezvizni režim sa sedam zemalja čiji državljani trebaju vize za ulazak u EU: Azerbajdžan, Kina, Kuvajt, Katar, Rusija, Turska, a građani Saudijske Arabije ne trebaju vize tokom ljetnih mjeseci. Nakon što je BiH 2023. uvele vize za građane Bahraina, a ove godine za državljane Omana, “Komisija očekuje njezino daljnje usklađivanje s viznom politikom EU-a”.
Srbija ima bezvizni režim sa 16 zemalja čiji građani trebaju vize za ulazak u EU: Armenija, Azerbajdžan, Bahrain, Bjelorusija, Kina, Indonezija, Jamajka, Kirgistan, Kuvajt, Kazahstan, Mongolija, Oman, Katar, Rusija , Surinam i Turska.
Srbija je u novembru 2023. usvojila plan za usklađivanje s viznom politikom EU-a prema kojem će se u potpunosti uskladiti tek godinu dana ili šest mjeseci prije ulaska u EU. S obzirom na brzinu kojom napreduje u pristupnim pregovorima na to će se morati čekati godinama.
“S obzirom na to da manjak usklađenosti vizne politike pridonosi povećanom riziku od neregularnih migracija u EU preko zapadnobalkanske rute, Komisija očekuje brži napredak Srbije u usklađenosti s viznom politikom”, naglašava se u izvještaju.
(Vijesti.ba / HINA)