Selim Ibrišević iz Bosanskog Petrovca: “Pčele su mi spasile moj život, sada zajedno spašavamo živote drugih”
U njegovom medicinskom kartonu stajalo je kako ima hroničnu opstruktivnu bolest pluća u GOLD IV stadiju. U prevodu, u ovom stadiju već samo disanje postaje napor a pogoršanja su česta i ozbiljna, sa hitnim transportima na bolničko liječenje i neophodnim kiseoničkim potporama. Selim se doslovno iz dana u dan borio za vazduh, a za vrijeme pandemije koronavirusa život mu je doslovno visio o koncu.
Međutim, spas je bio u prirodi. Okretanje prema njoj i odluka da se posveti pčelarstvu bila je jedna od onih koje čovjeku ne samo da mijenjaju život, nego ga doslovno spašavaju. Selim je posao u ugostiteljstvu prepustio sinu, a sam je počeo vrijeme provoditi na visoravni u blizini magistralnog puta M-5, i to onom njegovom dijelu koji je poznat po najljepšim pejzažima.
Nomen est omen, kaže latinska izreka. Ime je znak, i ako išta potvrđuje ovu izreku to su toponimi oko Bosanskog Petrovca. Imena poput naselja Janjila i Bravsko jasno kazuju kako se stanovništvo tu stoljećima bavilo ovčarstvom, Smoljana je ime dobila po smoli četinarskog drveća koje okružuje ovaj kraj, Bukovača i Brijestovac ne ostavljaju dilemu o tome kraj kakvih su se šuma smjestile, a Medeno polje… Zar stvarno ikome treba objašnjenje zašto se Medeno polje zove baš Medeno polje?
„Ako hoćete pravi med onda za to nema boljeg mjesta od polja koje je dobilo ime po medu. A taj med u kombinaciji sa ovim zrakom vraća ljude u život“, kaže Selim.
Ovo su njegove riječi iz vlastitog iskustva, a povrđuje ih i doktorica Mervana Halilović kod koje je Selim bio svakodnevni pacijent.
„Njegovo oboljenje je izazvalo niz drugih komplikacija u ostalim organskim sistemima. Gotovo pa svakodnevno se javljao u službu porodične medicine i hitne medicinske pomoći zbog respiratorne insuficijencije. Iako je bio pod stalnom kontrolom izvrsnih pulmologa i koristio redovnu terapiju, teško je podnosio oscilacije oboljenja“, govori doktorica.
Međutim, otkako se posvetio radu sa pčelama, Selimovo zdravstveno stanje se drastično promijenilo nabolje. Doktorica Halilović je najbolji svjedok za to:
„Nakon određenog vremenskog perioda, primijetim da gospodin Selim dugo ne dolazi u službu hitne medicinske pomoći, a meni, kao njegovom tadašnjem porodičnom ljekaru, dolazi povremeno po uputnice za kontrolne preglede, dok telefonskim putem kontaktira za redovnu terapiju. Prvu priliku za razgovor uživo iskoristila sam da pitam šta se dešava i kako je došlo do drastičnih promjena njegovog zdravstvenog stanja. I tada otkrivam čudo (u pravom smislu te riječi) – api terapiju!“
U razgovoru sa pacijentom doktorica je saznala da on počeo aktivno baviti proizvodnjom meda i mednih preparata, da se redovno edukuje i da započinje tretmane u api komorama. Ono što je saznala ju je jako zaintirgiralo, odlučila je da podrži njegov „projekt“ i da kroz svoj posao prati stanja korisnika api-inhalacija.
Nadležni pulmolozi potvrdili su da je Selimovo stanje stabilno i da su hospitalizacije na Odjelu za plućne bolesti kantonalne bolnice u Bihaću postale rijetkost.
„Kao neko ko je pratio stanje gospodina Selima, lično sam se uvjerila u značajne promjene. Hitni transporti na bolničko liječenje, kiseonička potpora i liječenje akutne egzacerebacije HOPB-a ostali su iza nas“, kaže doktorica Mervana Halilović.
Nakon što su prednosti api-terapije postale neupitne, doktorica i pčelar su udružili snage i upustili se u zajedničke projekte koji su sada dostupni stanovništvu Bosanskog Petrovca. Komora za inhalacije na malom ranču „Pčelarstva Ibrišević“ dostupna je djeci uz stručno savjetovanje i praćenje doktorice Halilović. Vrijedi naglasiti kako je terapija potpuno besplatna, kako za djecu koja su uključena projekt, tako i za onu koja dolaze individualno, piše BUKA.
„Zdravlje nema cijenu, pogotovo dječje. Ono što je pomoglo meni treba pomoći i drugima, zato je moja api-komora dostupna i besplatna za svu djecu“, naglašava Selim kako i on i doktorica Halilović sa djecom rade potpuno volonterski i van radnog vremena.
Prema riječima doktorice, prvenstveni cilj je bio pomoći djeci, olakšati raspiratorne tegobe i smanjiti broj njihovih posjeta ljekarima. „U dječijoj populaciji najveće probleme su nam zadavale učestale akutne respiratorne infekcije, alergijski rinitisi, sinusitisi, faringitisi, laringitisi, opstruktivni bronhitisi i astma. Roditelji su navodili mnoge znakove i simptome, a medju njima posebno zapušen nos, suhi i produktivni kašalj, pojačano znojenje, opću slabost, razdražljivost i smanjenje apetita. Mogu reći da je svako dijete koje je radilo api-inhalacije osjetilo poboljšanje“, zadovoljna je doktorica.
Inače, osim izvrsnih rezultata ovog projekta, ovaj pčelar sa livada iz podnožja planine Osječenice postiže sjajne rezultate na sajmovima meda i mednih pripravaka u zemlji i inostranstvu. Samo na posljednjem sajmu „Medena Tuzla 2024.“ na osnovu hemijsko-fizičke i organoleptičke analize kvaliteta meda zlatnim medaljama su okićene njegove mješavine meda sa đumbirom i kurkumom, te sa uljem i sjemenkama bundave, zatim originalni imuno-med, studenski miks, kao i med livada i borove iglice u medu.
Ova žetva medalja je samo nastavak uspjeha „Pčelarstva Ibrišević“ ove godine, nakon osvojene zlatne medalje na 16. Sajmu meda i pčelarske opreme u Srebreniku i zlatnog pehara za kvalitetu sa 50. Međunarodnog sajma pčelarstva “Tašmajdan 2024”. No, sve ove nagrade nisu ništa u poređenju sa onom koju ljudskom zdravlju donosi plemeniti rad pčela.
„Pčele su spasile moj život, i sada zajedno pomažemo djeci i drugim ljudima“, zaključuje razgovor Selim Ibrišević.