Narkobos Dino Muzaferović Cezar planirao je likvidirati novinaraAvdu Avdića, vijest je koja je šokirala sve u Bosni i Hercegovini.
Informaciju o tome dobio je iz policijskih krugova, što su i oni potvrdili za naš medij.
Jelena Miovčić, portparolka SIPA-e, kazala nam je da su zaprimili takvu informaciju, a da o daljim aktivnostima ne može izlaziti u javnost. Iz Tužilaštva KS su nam rekli da je dežurna tužiteljica obaviještena o tome te da je naložila poduzimanje radnji s ciljem provjera.
Širenje istrage
U MUP-u KS nam navode da su zaprimili informacije i preduzeli sve mjere u skladu sa svojim nadležnostima te da o samom sadržaju informacije i mjerama koje poduzimaju, iz objektivnih razloga neće ništa saopćavati.
Avdo Avdić se našao na meti narkobosa nakon što se prošle sedmice desilo ubistvo Satka Kekića u Sloveniji. Satko Kekić je ranije bio član grupe Dine Muzaferovića Cezara, no u Sloveniji je bio spreman da bude zaštićeni svjedok protiv njega. Zbog toga je likvidiran od svog sugrađanina iz Velike Kladuše.
– Živ ili mrtav – pisalo je na plakatama koji su prije nekoliko mjeseci bili zalijepljeni na više adresa u Ljubljani.
Na plakatama je bila fotografija Satka Kekića, a tada je on pobjegao u BiH, te se skrivao u šumama između Cazina i Velike Kladuše. Kada se vratio u Sloveniju, tamo je i ubijen u blizini Ljubljane.
Urednik portala Istraga.ba je napisao i da je Kekić policijskoj stanici u Velikoj Kladuši prijavljivao da Cezar spremao njegovo ubistvo te da je ranije uspostavio saradnju s pravosudnim institucijama u BiH i obećao im objaviti sve detalje ubistva Eldina Ćerimovića, no za to je tražio novac. Na kraju nije došlo do realizacije tog dogovora, pa je Kekić u Sloveniji sarađivao s policijom i dobio drugi identitet.
Sve te informacije bile su povod hladnokrvnom ubici da stane na put i njemu, kao što je svega nekoliko dana prije toga uradio i Satku Kekiću.
Velika plantaža
No, vratimo se na početak. Za Cezara je šira javnost prvi put čula u julu 2021. godine, kada je na području Velike Kladuše pronađena ogromna plantaža s gotovo 6.000 sadnica marihuane.
– Drogu su, prema prikupljenim dokazima, osumnjičeni skrivali i osiguravali upotrebom vatrenog oružja, te vršili krijumčarenje na ilegalno narkotržište u zemljama EU, kao i na području BiH – saopćili su tada iz Tužilaštva BiH o akciji koja je bila kodnog naziva „Escobar“.
U toj velikoj akciji, u kojoj je učestvovalo 110 policajaca, uhapšeni su Cezarovi saradnici Darko Jovanović (u Sloveniji poznat i kao Ermin Ibrahimagić), Murat Dizdarević, Almir Pehlić i Armin Sefić. Ipak, Cezar nije pronađen u sklopu te akcije. Murat Dizdarević i Almir Pehlić su u maju ove godine osuđeni na pet, odnosno pet i po godina zatvorske kazne za neovlaštenu proizvodnju i stavljanje u promet opojnih droga.
Nepunu godinu nakon toga, početkom maja 2022. godine u Velikoj Kladuši je likvidiran Eldin Ćerimović. Kao i Satko Kekić, i on je ranije bio član Cezarove grupe, koji je planirao biti svjedok-saradnik. Više puta je Ćerimović prijavljivao Tužilaštvu USK da je dobijao prijetnje, a ubijen je kada je od kuće odlazio na posao.
On je radio u jednoj proizvodnoj hali, a tijelo je pronašao slučajni prolaznik u naselju Gradine, nekoliko kilometara od Velike Kladuše. Upucan je dva puta iz pištolja, jednom u predjelu grudi, a drugi put u glavu.
Sve se stišalo nakon ovog ubistva, a Cezar je opet ostao na slobodi. Ipak, 24. maja 2023. godine, EUROPOL provodi veliku akciju na području BiH, Hrvatske, Slovenije, Nizozemske, Italije, Belgije i Njemačke, koja je, zapravo, otkrila prave razmjere Cezarove grupe.
Tada je uhapšeno 37 pripadnika, kako su naveli, nasilne kriminalne ćelije sa zapadnog Balkana. Pronađeno je tada blizu 135.000 eura u gotovini, 2.000 komada municije, četiri pištolja, 15 kilograma kokaina, osam kilograma heriona te nekoliko lažnih pasoša i ličnih karata.
– Pod vodstvom bosanskog državljanina, ova moćna kriminalna ćelija uglavnom je bila uključena u masovnu trgovinu drogom i vatrenim oružjem širom Evrope – naveli su tada.
Ministarstvo unutarnjih poslova Hrvatske, koje je učestvovalo u toj akciji zajedno s EUROPOL-om, tada se oglasilo velikim saopćenjem, u kojem su otkrili brojne šokantne detalje o Cezaru. Oni su naveli da su istražitelji uspjeli otkriti kako je on nastavio voditi kriminalne aktivnosti svoje bande iz zatvorske ćelije u Italiji, gdje je bio osuđen na četverogodišnju kaznu zatvora.
– Vjeruje se kako je od tamo redovno davao zapovijedi i upute svojim podređenim o pitanjima u vezi s trgovinom drogom i vatrenim oružjem – navedeno je tada.
Početkom juna prošle godine pripadnici Agencije za istrage i zaštitu BiH su provodili aktivnosti protiv saradnika Dine Muzaferovića zvanog Cezar.
Oni su upali u notarsku kancelariju u vlasništvu Nerbise Mržljak, za koju se sumnjalo da je krivotvorila službene isprave za Cezarovu grupu.
Uporedo su provođene aktivnosti i u Hrvatskoj, gdje je u istoj godini USKOK podigao optužnicu protiv 13 osoba iz ove grupe, a u aprilu ove godine su podigli optužnicu protiv tri osobe, kojim se stavljalo na teret nabavka i prodaja droge vrijedna najmanje 3,3 miliona eura te oružja. Kasnije je potvrđena optužnica protiv još dvije osobe iz BiH.
U jednoj od optužnica iz Hrvatske se navodilo da su članovi ove grupe svoju organizaciju zvali „firmom“, a da je Cezar iz zatvora upravljao svime.
30.000 eura
Droga je nabavljana iz Crne Gore, Turske, Belgije i Nizozemske, a onda ostavljana u unajmljenim garažama i stanovima, u Zagrebu, Ljubljani BiH i Njemačkoj. Tu je droga skrivana i pripremana za dalju prodaju.
USKOK navodi da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 eura, kilogram marihuane za 1.600 eura te 100 grama hašiša za 500 eura. Amfetamin su prodavali po cijeni od najmanje 1.300 eura za kilogram, a heroin za 22.000 eura po kilogramu.
Zapljena imovine
U maju ove godine Agencija za upravljanje oduzetom imovinom FBiH u Velikoj Kladuši zaplijenila je imovinu Cezara iz dvije njegove kuće. Pronađeni su skupocjeni satovi, zlatni nakit, automobil marke Audi i motor Yamaha.
Automobili Mercedes i Porsche nisu pronađeni na lokaciji, pa je za njima raspisana Interpolova potjernica. U septembru ove godine jedno vozilo je pronađeno na poprilično bizaran način. Jedan sarajevski biznismen ga je kupio u septembru i došao ga registrirati, no tada otkriva da, zapravo, pripada Cezaru. Riječ je Porscheu vrijednom gotovo 120.000 KM, dok se za Mercedesom vrijednim približno 200.000 KM još traga.
Kako se našao na slobodi?
Inače, prema navodima medija iz Hrvatske, Cezar je uhapšen u decembru 2022. godine u Njemačkoj, odakle je izručen u Italiju, što se poklapalo i s policijskim izvještajem o akciji EUROPOL-a. Ipak, u maju ove godine pojavljuje se poprilično konfuzna objava da su ga Nijemci pustili iz zatvora.
Kako je on opet završio u Njemačkoj, iako je bio izručen u Italiju i kako se našao na slobodi, nije bilo najjasnije. Pretpostavlja se da je u pitanju neka proceduralna greška, no činjenica je da se našao na slobodi.