Hafiz Osman-ef. Vilović (1878-1944) bio je jedan od najuspješnijih gradonačelnika Tuzle. Na čelu Tuzle bio je 14 godina, od 1908. do 1922. godine. Hafiz Vilović je rano ostao bez roditelja, a podigla ga je najpoznatija tuzlanska vakifa Tahira-hanuma Tuzlić.
Osnovno obrazovanje i medresu završio je u rodnom mjestu. Nakon toga je školovanje nastavio na Šerijatsko-sudačkoj školi u Sarajevu i Pravnom fakultetu na Zagrebačkom sveučilištu. Tokom svog životnog vijeka obavljao je mnoge značajne funkcije. Bio je sekretar reisul-uleme, gradonačelnik Tuzle, ministar trgovine i Vrhovni šerijatski sudija.
– Svojim angažmanom on je pokazao i dokazao da se mogu u životu dosegnuti tako visoki nivoi kao što je funkcija gradonačelnika, državnog ministra, senatora vrhovnog šariatskog sudije, sekretara vrhovnog starješinstva islamske zajednice i povrh svega toga on je bio noslac i viteškog ordena cara Franje Josipa – kaže dr. Šefko Sulejmanović, direktor Instituta za društvena i religijska istražovanja.
O hafiz Osman-ef Viloviću govorio je i direktor tuzlanskog arhiva mr. Osman Zulić.
– Hafiz Osman-ef Vilović je bio za svoje vrijeme izuzetno mudar, racionalan čovjek, koji je pragmatično razmišljao i na taj način dao značajan doprinos ne samo u svom političkom radu, nego je bio izuzetno aktivan i na polju kulturnog djelovanja, humanitarnog rada, ali svakako i djelovanja u okviru Islamske vjerske zajednice – kaže Omer Zulić.
Mnogo je dobra hafiz Osman-ef Vilović ostavio iza seba, ali kao što se moglo čuti, u Tuzli se ne zna gdje se nalazi njegov mezar.
– Prvi je otvorio vodovod 1910. godine, izgradio kanalizaciju, a od Tuzle napravio moderan evropski grad. Imao je značajan uticaj u vrijeme od 1914. do 1917. godine, odnosno u vrijeme Prvog svjetskog rata, kada je vodio Tuzlu na način da su mu svi mogli pozavidjeti – kaže mr. Asja Redžić, pomoćnik gradonačelnika Grada Tuzla.
Na kolokviju “Hafiz Osman-ef. Vilović, istaknuti alim i gradonačelnik Tuzle” s puno nadahnuća se govorilo o liku i djelu hafiza Osman-ef Vilovića, a ostaje utisak da se mlađim generacijama treba govoriti o njegovoj ostavštini.
(Vijesti.ba/FENA)