Sirijski predsjednik Bašar al Asad nalazi se u nezavidnoj situaciji, ali može da računa na pomoć. Prema navodima aktivista, šiitske milicije iz Iraka ušle su u istočnu Siriju kako bi se borile zajedno sa vladinim trupama protiv pobunjenika.
Oni su prošle sedmice započeli ofanzivu na grad Alep, potisnuli sirijsku vojsku i zauzeli grad. Granicu je navodno prešlo oko 200 proiranskih boraca iz Iraka.
Asad može da računa i na podršku Rusije.
„Naravno da nastavljamo da podržavamo Bašara al Asada“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov, a prenose ruske agencije. Rusko vazduhoplovstvo i sirijske vazduhoplovne snage već su tokom vikenda izvele napade na džihadističku miliciju Hayat Tahrir al Šam (HTS).
HTS deluje u sprezi s takozvanom Sirijskom nacionalnom armijom(SNA), koalicijom sirijskih opozicionih grupa povezanih s Turskom.
Činjenica da je HTS uspjela da tako silovito napreduje, vjerovatno nije samo rezultat pogodnog trenutka za napad, kaže Andre Bank, stručnjak za Siriju sa hamburškog Instituta za globalne i prostorne studije (GIGA). Svi Asadovi najbliži partneri su oslabljeni, dodaje Bank za DW: Iran i Hezbolah zbog rata s Izraelom, a Rusija kroz agresorski rat protiv Ukrajine.
Napredak HTS tako je silovit prvenstveno zato što je ta organizacija uspjela da se etablira kao najjača sila u zapadnoj Siriji, kaže Andre Bank. „HTS ne sledi globalni džihad, ona se fokusira isključivo na Siriju, gdje se uspostavila kao samoproglašena vlada ’spasa’ ili preporoda.
U isto vrijeme, grupa se oporavila od masovnih napada na nju poslednjih godina“, objašnjava Bank. To takođe, kako kaže, znači i da su mogli ponovo da se naoružaju. „Oni u međuvremenu koriste nove bespilotne letjelice i raketne sisteme. Može se pretpostaviti da su isporučeni preko Turske“, smatra Bank.
Jedna država, četiri teritorije
Napredovanje džihadista prvenstveno je usmjereno protiv Asadovog režima, kaže u intervjuu za DW londonski novinar i analitičar Manhal Bariš. Međutim, kako dodaje, cilj je takođe oslabiti prisustvo Irana, Hezbolaha i njihovih savezničkih šiitskih milicija iz Avganistana, Pakistana i Iraka.
Sirija je trenutno podijeljena na četiri različite teritorije. Veći deo zemlje – oko 60 odsto – kontroliše Bašar al Asad. Mali dio na sjeverozapadu pod je upravom HTS.
Na sjeveru Sirije Turska pod svojom kontrolom drži dva područja koja se direktno graniče s njenom teritorijom. Severoistokom, pak, većinom vladaju kurdske snage.
(Vijesti.ba)