Insulinsku rezistenciju mnogi često zanemaruju, a može biti preteča brojnih metaboličkih poremećaja, posebno predijabetesa i dijabetesa.
Međutim, postoje načini kako možete da smanjite insulinsku rezistenciju, a to je uvođenjem određenih životnih promjena koje mogu pozitivno uticati na zdravlje.
Insulin je hormon koji proizvodi gušterača i pomaže da se premjesti glukoza iz krvi u ćelije. Međutim, faktori poput gojenja, genetike ili statičnog načina života mogu da oslabe sposobnost ćelija da koriste insulin, prenosi B92.
To dovodi do preopterećenja gušterače i povećava rizik od predijabetesa ili dijabetesa.
Grupa dijetetičara za portal Eating Well izdvojila je šest navika koje biste trebali da uvedete u život ako želite da smanjite insulinsku rezistenciju i imate bolju kontrolu nad šećerom u krvi.
Jedite što više biljne ishrane
Konzumacija cjelovite, vlaknima bogate, biljne hrane poput mahunarki, cjelovitih žitarica, lisnatog povrća, orašastih plodova i sjemenki, jedan je od najboljih načina za poboljšanje učinkovitosti insulina.
Dijetetičarka nutricionistkinja, Vandana Set, ističe da “ova hrana nudi snažnu kombinaciju vlakana, antioksidansa i protivupalnih jedinjenja koja pomažu u ravnoteži šećera u krvi i podržavaju funkciju insulina”.
U ovoj priči posebno su važna vlakna, tvrdi dijetetičarka Dru Rosales koja dodaje: “Prehrambena vlakna usporavaju probavni proces. Kao rezultat, pomažu u kontroli šećera i holesterola u krvi, što poboljšava osjetljivost na insulin.”
Smanjite unos zasićenih masnoća
Stručnjakinja za dijabetes, Lauren Plunket, za Eating Well je objasnila da je potrebno smanjiti konzumaciju hrane koja sadrži zasićene masti.
“Prekomjerne masnoće u ishrani, posebno zasićene, razgrađuju se na masne kiseline koje se nakupljaju u mišićima i jetri. Ove masne kiseline ometaju funkciju ćelija, što uzrokuje insulinsku rezistenciju.”
Hrana bogata zasićenim masnoćama uključuje crveno meso, prerađeno meso, punomasne mliječne proizvode, maslac i prženu hranu. Ciljajte na to da zasićene masnoće čine manje od 10 posto vašeg dnevnog unosa kalorija, savjetuje USDA.
Svaki dan budite fizički aktivni
Poznato je da gotovo svi stručnjaci i ljekari preporučuju svakodnevnu fizičku aktivnost. Ovakva vrsta aktivnosti pomaže u borbi protiv insulinske rezistencije jer mišići koriste glukozu za energiju, čak i bez prisutnosti insulina.
Također, vježbanje povećava osjetljivost mišićnih ćelija na insulin i podstiče stvaranje mišićne mase.
Kako piše Eating Well, ciljajte na 150 minuta aerobne aktivnosti nedjeljno, poput brzog hodanja, plivanja ili vožnje bicikla te uključite dva dana vježbi snage.
Nemojte zaboraviti na važnost dobrog sna
Još jedna vrlo važna navika koju morate razviti, ako je već nemate, jeste dovoljna količina sna. Previše ljudi zanemaruje koliko je san važan te koliki je njegov uticaj na cjelokupno zdravlje. Ako ne spavate dovoljno, pokušajte postupno da idete na spavanje 15 minuta ranije dok ne dosegnete željenu količinu sna”, dodaje Rosales.
Pokušajte da smanjite stres pod kojim se nalazite
Previše stresa može da poveća insulinsku rezistenciju jer tijelo proizvodi više hormona stresa, poput kortizola, koji ometaju metabolizam glukoze. Da biste smanjili stres, uključite aktivnosti koje vas opuštaju, poput meditacije, joge, šetnje ili dubokog disanja, prenosi Eating Well.
Razmislite o gubitku težine
Pojedinci koji imaju prekomjernu tjelesnu težinu podložni su znatno većem riziku od insulinske rezistencije. Ako imate prekomjernu tjelesnu težinu, čak i mali gubitak može značajno povećati osetljivost na insulin. Gubitak pet do sedam posto tjelesne težine može smanjiti rizik od razvoja dijabetesa za čak 58 posto, pokazala su istraživanja, dodaju iz Eating Well.
(Vijesti.ba)