Ova prirodna oaza, smještena u podnožju planine Igman, oduvijek je bila omiljena destinacija za ljubitelje prirode, a naša posjeta nas je potpuno uvjerila u njegovu čaroliju, ovog hladnog novembarskog jutra.
Iako je sarajevski grad prekrio snijeg, Vrelo Bosne nas je dočekalo bez snježnog pokrivača, u svojoj raskoši, sa umirujućim prizorima koje pruža netaknuta priroda.
Uvjerili smo se da je Vrelo Bosne idealno za posjetiti tokom cijele godine. Dočekale su nas idilične slike jezera u kojima su se labudovi prepuštali tišini, a otoci obrasli zelenilom.
Ovdje se uvijek može osjetiti priroda u svom najljepšem izdanju.
Zimska idila na sarajevskom izletištu Vrelo Bosne
Posted by Vijesti.ba on Friday, November 29, 2024
Svjedočili smo i ljubavnim prizorima ovdašnjih labudova, simbola vjernosti i nježnosti, gdje ove prelijepe ptice plivaju u mirnim vodama.
Labudovi su poznati po tome što stvaraju monogamne parove koji ostaju zajedno cijeli život i dijele svaki trenutak, od migracija do podizanja mladunaca, a njihova povezanost postaje snažnija i neraskidiva.
Sklupčani jedan uz drugoga, dok njihova bijela perja svjetlucaju na svježem zraku prizor je labudova koji oduzima dah.
Tokom šetnje sreli smo i grupe turista koji su se odlučili provesti dan upravo na ovom prelijepom mjestu. Najveći broj današnjih gostiju dolazi iz Turske, Italije i Albanije, jer je Vrelo Bosne nezaobilazna atrakcija i za turiste iz svih krajeva svijeta koji obilaze bh. glavni grad.
Ove godine Vrelo Bosne je u novijem ruhu nakon obavljenih rekonstrukcija. Izgrađeni su novi drveni pješački mostovi u jezgru zaštićenog područja. Također, urađena je rekonstrukcija javne rasvjete, što omogućava posjete i u večernjim satima.
Vrelo Bosne je do 15. augusta ove godine posjetilo više od 257.000 turista, od kojih je 62% stranih, što je dokaz o njegovoj popularnosti, koja raste iz godine u godinu.
U sklopu zaštićenog područja, posjetioci mogu uživati u miru i tišini, daleko od gradske buke, ali i u bogatstvu flore i faune.
Vrelo Bosne nije samo prirodni dragulj, već i važno izvorište pitke vode za Sarajevo. Ovo mjesto prostire se na 603 hektara i obuhvaća ne samo prirodne ljepote već i sadržaje poput igrališta za djecu, odmorišta, klupa i restorana u kojem se može uživati u specijalitetima poput svježe ulovljene riječna pastrmke.
Posjeta ovom mjestu je prava prilika da se opustite i uživate u netaknutoj prirodi i bogatstvu života koje nudi Bosna i Hercegovina.
Uživajte u današnjim kadrovima.
A. B.
(Vijesti.ba)