Prvi je što hemijska jedinjenja nekih sastojaka mogu da se promijene pri ponovnom zagrijavanju i tako izazovu oslobađanje toksičnih supstanci koje su povezane sa problemima kao što je oštećenje bubrega.
Drugo, ostavljanje nekih namirnica da se ohlade prije nego što ih ponovo zagrijete može da podstakne rast bakterija koje je veoma teško izliječiti kao što su Esherichia Coli i listerija.
Špinat
Kao prvu namirnicu na listi onih koje ne valja podgrijavati navodi se špinat. Ovo zeleno, zdravo povrće sadrži oksalnu kiselinu koja je bezopasna kada jedete svježe pripremljen špinat. Međutim, kada se ponovo zagrije, oksalna kiselina se “kristališe” i postaje toksična. Ova supstanca u visokim dozama može da poveća rizik od kamena u bubregu.
Čaj se pije samo kada se tek skuha
Stručnjakinja za ishranu Harini Bala dalje savetuje da izbjegavate podgrijavanje čaja; osim što će ovo vaš napitak učiniti gorkim, ponovno zagrijavanje čaja također povećava količinu taninske kiseline. “Bilo koja vrsta usavanih bakterija može da postane aktivna u njoj”, rekla je ona.
Riža je najopasnija za podgrijavanje
Najrizičnija namirnica za podgrijavanje je riža, navodi stručnjakinja. Kada se kuhana riža ohladi, može da sadrži Bacillus cereus, bakteriju koja stvara spore koje se uobičajeno nalaze u zemlji i povrću. Ali, spore su otporne na toplotu, pa čak i kada ih zagrijete, to ne eliminiše rizik.
Simptomi trovanja bakterijom Bacillus cereus uključuju povraćanje, dijareju i grčeve u stomaku.
(Vijesti.ba)