Ali, toksikologinja Yvonne Burkart kaže da su antiperspiranti samo jedan od niza svakodnevnih proizvoda koji u tijelo unose potencijalno smrtonosne hemikalije.
Doktorica Burkart je ispričala voditelju Stevenu Bartlettu u podcastu.
“Antiperspiranti sadrže aluminijske soli – one fizički blokiraju znojne žlijezde. To s vremenom sprječava da se znojite, ali problem s aluminijem je taj što postoje veće šanse za rak dojke kod mladih djevojčica”, kazala je Burkart.
Objasnila je da neka svojstva aluminija oponašaju učinke estrogena u tijelu, narušavajući prirodnu ravnotežu hormona i dovodeći do potencijalno smrtonosnog raka.
Savjetovala je voditelju Stevenu da baci svoj antiperspirant, kao i mnoge druge uobičajene proizvode za osobnu higijenu, poput hidratantnih krema i korektora.
Korisnicima antiperspiranta koji su zabrinuti da je šteta već učinjena, dr. Burkart preporučuje miješanje paste od bentonitne gline i jabukovog sirćeta, koja može pomoći u izvlačenju nekih aluminijskih čestica ukopana u pore.
Svaki proizvod koji se nanosi na kožu i ostavi da se upije – poput hidratantnih krema, ali i pudera i ruževa – potencijalno je visokog rizika.
“Što duže nešto ostaje na vašoj koži, to duže ima vremena da prodre u kožu i apsorbira se u vaš krvotok. Ruževi su također visokorizični proizvodi ako koristite pogrešan tip, jer se nanose na vaše usne pa ih vi unosite”, objasnila je.
Ističe da mnogi aktivni sastojci u kozmetici često imaju neugodan miris pa proizvođači dodaju mirise koji povećavaju hemijsko opterećenje koje se unosi u tijelo.
Burkart vjeruje da mnogi kozmetički proizvodi, poput balzama za usne, zapravo stvaraju problem koji su dizajnirani za rješavanje, što dovodi do svojevrsne “ovisnosti” među korisnicima, piše Net.hr.
(Vijesti.ba)