Carey Grayson (50), pogubljen je u četvrtak u Alabami nakon što je Vrhovni sud SAD-a odbio zahtjev za odgodu s obrazloženjem da gušenje dušikom predstavlja okrutnu i neuobičajenu kaznu.
Grayson je 1994. osuđen na smrt zbog mučenja, premlaćivanja i sakaćenja Vickie Lynn Deblieux, stoperke koja je putovala majčinoj kući u Louisianu.
Deblieuxino osakaćeno tijelo pronađeno je sa 180 uboda nožem, jednim plućnim krilom odstranjenim i odsječenim prstima i palčevima.
“Večeras je pravda zadovoljena”, rekao je glavni državni tužilac Alabame Steve Marshall.
Alabama je ove godine pogubila dušikom tri zatvorenika osuđena na smrt i jedina je američka država koja je primijenila kontroverznu metodu.
Dok su službenici te države opisali gušenje dušikom kao najbezbolniju i najhumaniju metodu pogubljenja, kritičari su tu praksu usporedili s mučenjem.
Tokom pogubljenja, Grayson je vrtio glavom s jedne strane na drugu, povukao pojas za kolica i dahtao nekoliko minuta prije nego što je proglašen mrtvim, prema izvještajima američkih medija.
Povjerenik Odjela za zatvorske ustanove Alabame John Q Hamm rekao je nakon pogubljenja da je Graysonovo kretanje izgledalo “za pokazivanje”.
Grupa stručnjaka Ujedinjenih naroda pozvala je u četvrtak na zabranu pogubljenja dušikom, rekavši da se time krši međunarodno pravo.
“Naglašavamo da je zabrana mučenja ili okrutnog, nečovječnog ili ponižavajućeg tretmana ili kažnjavanja apsolutna, nikad prihvatljiva i ne ovisi o alternativama”, rekli su stručnjaci u izjavi koju je objavio Ured visokog povjerenika UN-a za ljudska prava.
Od 50 američkih država, 21, uključujući Floridu, Louisianu, Mississippi i Georgiju, dopušta smrtnu kaznu.
Do sada su ove godine američke vlasti pogubile 22 osobe, prenosi Aljazeera.
(Vijesti.ba)
IZVOR