Holandsko ministarstvo odbrane saopćilo je da je Holandija predala posljednja dva od 18 obećanih borbenih aviona američke proizvodnje F-16 bazi za obuku u Rumuniji, gdje se ukrajinski piloti i osoblje uče da lete i održavaju avione.
Holandija je jedna od glavnih zemalja u koaliciji zapadnih partnera koji su snabdjeli Ukrajinu naprednim avionima F-16 kako bi ojačali njenu odbranu od destruktivnih ruskih napada na vojne i civilne lokacije.
Ministarstvo odbrane SAD najavilo je dodatni paket pomoći u oblasti sigurnosti u vrijednosti od 275 miliona dolara.
Šta znači Bidenova odluka da dopusti Ukrajini korištenje američkog oružja dugog dometa?
U saopčenju se navodi da će paket osigurati Ukrajini “dodatne mogućnosti za ispunjavanje njenih najhitnijih potreba, uključujući municiju za raketne sisteme i artiljeriju i protivtenkovsko oružje”.
“SAD će nastaviti da rade zajedno s oko 50 saveznika i partnera kroz Ukrajinsku odbrambenu kontakt grupu i s njom povezane Koalicije kapaciteta kako bi ispunile hitne potrebe Ukrajine na bojnom polju i da se odbrani od ruske agresije”, navodi se u saopćenju.
Predsjednik Joe Biden nastoji se da pruži pomoć Ukrajini suočenoj sa povećanom ruskom vojnom aktivnošću uoči povratka u Belu kuću Donalda Trump, koji je izrazio protivljenje ogromnim paketima pomoći sadašnje administracije.
U američkom saopćenju se navodi da je Bidenova administracija Ukrajini osigurala 61,3 milijarde dolara sigurnosne pomoći, uključujući 60,7 milijardi dolara otkako je Rusija pokrenula invaziju u februaru 2022.
Nemačka vlada je saopćila da je poslala paket vojne pomoći Ukrajini, uključujući oklopna vozila, artiljeriju i dronove.
Taj paket obuhvata četiri Pancerhaubice 2000 (Panzerhaubitze) i sedam haubica M109, zajedno sa 41.000 artiljerijskih granata kalibra 155 mm.
Nemačka vlada je navela da se njena vojna pomoć isporučuje na dva različita načina: kroz fondove savezne vlade koji se koriste za finansiranje isporuke vojne opreme iz industrije i zasebno za isporuke oružja preuzetog iz zaliha njemačkih oružanih snaga.
Nemačka je prva zemlja iza SAD po obimu poslate vojne pomoći Ukrajini od februara 2022. Ukupno je Kijevu osigurala pomoć u vrijednosti od 28 milijardi eura (29,5 milijardi dolara).
Više medija je izvijestilo da su SAD dale Ukrajini dozvolu da lansira krstareće rakete dugog dometa ATACMS dublje u Rusiji, dok se u nepotvrđenim izvještajima od srede navodi da je Kijev na rusku teritoriju prvi put ispalio rakete britanske proizvodnje Storm Shadow.
Kijev, Washington i London nisu demantovali izvještaje, ali ih nisu ni zvanično potvrdili. Zapadni saveznici su ranije odbijali da daju dozvolu za takve udare iz straha od izazivanja šireg rata.
izvještaja o ATACMS i Storm Shadow, Ukrajina je kritikovala Nemačku zbog odbijanja da pošalje svoje dalekometne krstareće rakete Taurus.
(Vijesti.ba)
IZVOR