Ovaj “mega koral”, koji je skup mnogih povezanih, sićušnih stvorenja koja zajedno čine jedan organizam, a ne greben, mogao bi biti star više od 300 godina.
“Ronio sam na mjestu gdje je na mapi pisalo da je brodolom, a onda sam video nešto”, rekao je snimatelj Nacionalne Geografije Manu San Feliks.
On je opisao da je vidjeti korale, koji se nalaze na Solomonovim ostrvima, bilo kao vidjeti “katedralu pod vodom”.
Naučnici u ekspediciji izmjerili su koral koristeći vrstu mjerne trake pod vodom, i prema tim mjerenjima koral je širok 34 metara, dugačak 32 metra i visok 5,5 metara.
Korali, koji se opisuju kao “arhitekte” mora, jer se mogu spojiti i formirati ogromne grebene na kojima žive ribe i druge vrste morskih životinja, globalno se suočavaju sa poteškoćama jer se okeani zagrijavaju zbog klimatskih promjena.
Ovaj posljednji primjerak nađen je u Tihom okeanu, u dubljim je vodama od onih u kojima se uobičajeno nalaze koralni grebeni, što ga je možda i zaštitililo od viših temperatura na površini mora.
Prema poslednjem izvještaju Međunarodne unije za očuvanje prirode, izumiranje prijeti za 44 posto korala u toplim vodama, što je povećanje za trećinu od posljednje procjene vrste 2008. godine.
(Vijesti.ba)