Dok čisti razbijeno staklo ispred svoje radnje, Inna zna da je budućnost njene zemlje u rukama Amerikanaca koji glasaju udaljeni više od 8000 milja, prenosi BBC.
“Nadamo se da će žena, Kamala Harris, pobijediti i podržati nas“, kaže ona.
Ruska bomba razbila je njene izloge, što je uobičajena pojava u gradu Zaporožju.
“Naravno da smo zabrinuti za ishod“, dodaje ona. “Želimo da pobijedimo neprijatelja!” Da bi Ukrajina imala male šanse za to, potrebna joj je pomoć SAD-a.
Dok je potpredsjednica Demokratske stranke Kamala Harris sugerisala da će se vojna pomoć nastaviti ako ona izađe kao pobjednik, njene ovlasti bi mogao ograničiti Kongres koji bi vodili republikanci. A cijev vojne podrške, koja do sada iznosi više od 50 milijardi dolara, izgleda manje vjerovatno da će se održati u drugom mandatu Donalda Trumpa.
Ko god da postane sljedeći američki predsjednik, imat će dubok utjecaj na granice Ukrajine i na sve koji žive unutar njih.
Ako su, na primjer, natjerali Ukrajinu da se odrekne zemlje i zamrzne linije fronta, tada bi se regije poput Zaporožja mogle iznenada podijeliti poput Sjeverne i Južne Koreje nakon primirja koji je zaustavio borbe – ali nikada nije zvanično okončao rat tamo – 1950-ih.
Trump je rekao da će “napraviti nešto” za rješavanje rata i sugerirao da će Ukrajina možda morati da se odrekne neke zemlje.
Druga američka opcija bi bila da potpuno povuku svoju podršku, što bi značilo da bi s vremenom ruske snage mogle na kraju progutati cijeli region, a još više Ukrajine izvan njega.
Treći scenario da Ukrajina u potpunosti oslobodi svoje okupirane teritorije izgleda sve manje verovatan.
Upravo je nedostatak napretka na bojnom polju učinio zaslugama podrške ukrajinskim trupama poput Andrija sve više za raspravu preko Atlantika.
„Ako pomoć prestane ili se uspori, teret će pasti na ramena pješadije“, objašnjava on. “Borićemo se sa onim što imamo, ali svi znaju da Ukrajina ne može sama.”
Andriy i njegovi kolege Ukrajinci nervozno iščekuju glasanje u SAD 5. novembra. Neizvjesnost guši ambicije na bojnom polju i frustrira političke napore da se osigura veća pomoć.
“Kada čujemo kako jedan kandidat, koji je manje voljan da nam pomogne, vodi u anketama, to je uznemirujuće i frustrirajuće”, kaže Andriy. “Ali mi ne idemo nigdje.”
Invazija Moskve u punom obimu znači da je Ukrajini potrebna ruka pomoći Amerike kako bi spriječila njeno rasparčavanje.
(Vijesti.ba)
IZVOR