Mađarski premijer Viktor Orban rekao je danas, tokom posjete Tbilisiju, da su izbori u Gruziji, na kojima je pobijedila vladajuća stranka, bili slobodni i demokratski te je čestitao svom gruzijskom kolegi Irakliju Kobahidzeju.
Hiljade ljudi jučer je protestvovalo pred gruzijskim parlamentom u Tbilisiju nakon izvješća o nepravilnostima na izborima.
Vladajuća stranka Gruzijski san i izborno povjerenstvo su utvrdili da su izbori bili slobodni i pošteni, a zapadne sile su zatražile istrage.
“Pročitao sam procjenu međunarodnih organizacija i vidim da se niko ne usudi osporiti da su izbori bili pošteni i demokratski. Pored svih kritika, niko se nije usudio ići tako daleko”, kazao je Orban na konferenciji za medije.
Official visit to #Georgia after the elections. Georgia is a conservative, Christian and pro-Europe state. Instead of useless lecturing, they need our support on their European path. pic.twitter.com/xMVQu5aorI
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) October 28, 2024
Promatračke misije su u nedjelju zabilježile niz nepravilnosti, uključujući i misiju Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OESS), koja okuplja 57 zemalja.
Grupe su rekle da su navodne nepravilnosti, uključujući izbornu prevaru, podmićivanje, zastrašivanje birača i nasilje blizu birališta, možda utjecale na ishod, no izbore nisu nazvale nepoštenim.
Prozapadni Gruzijci su prikazivali izbore kao odabir između vladajuće stranke koja je povećala veze s Rusijom i opozicije koja nastoji ubrzati integraciju s Evropom.
Mađarska, koja je trenutno na čelu rotirajućeg predsjedništva Vijeća Evropske unije, razljutila je druge članice Unije i NATO saveza jer je odlučila zadržati bliske veze s Rusijom uprkos njenoj invaziji na Ukrajinu 2022. Sada su se oglasile vezano i uz Orbanovu posjetu Gruziji.
“Kritikujemo preuranjenu posjetu premijera Orbana Gruziji. On ne govori u ime EU-a”, rekla je grupa od 13 ministara vanjskih poslova iz zemalja članica Unije u zajedničkom saopćenju u ponedjeljak.
Orban je također izazvao kontroverze u julu kada je otišao na “mirovnu misiju”, kako ju je nazvala Budimpešta, u Moskvu i Peking na početku mađarskog predsjedanja u Vijeću EU-a, a da se nije koordinirao sa svojim evropskim partnerima.
EU i Sjedinjene Američke Države su kritizirali vladajuću gruzijsku stranku Gruzijski san zbog nekih njenih politika. Stranka je stvorila srdačne veze s Rusijom, no tvrdi da u potpunosti podupire ulazak zemlje u Evropsku uniju.
Orban je kazao da je Gruzija na putu prema članstvu u Uniji, dodavši da je rezultat izbora “proevropski odabir”.
“Mađarska je vatren zagovornik Gruzije na putu prema evropskim integracijama i Mađarska je odigrala posebnu ulogu u dodjeli statusa kandidata za Gruziju. Za to bih osobno htio zahvaliti Viktoru Orbanu”, kazao je Kobahidze.
Gruzija je prošlog decembra dobila status kandidata, no EU je u više navrata rekla da je njena prijava zamrznuta zbog nečega što je Bruxelles nazvao autoritarnim tendencijama Gruzijskog sna.
(Vijesti.ba / HINA)
IZVOR