Menopauza je prirodno i neizbježno razdoblje u životu žene koje joj donosi mnoge promjene i nova individualna iskustva.
To je normalan dio procesa starenja ženskog organizma, a posljedica je smanjenja koncentracije ženskih spolnih hormona u tijelu. Posljednja menstruacija je menopauza, to je i završetak reproduktivne sposobnosti žene. Ukoliko žena godinu dana ne dobije menstrualni ciklus postavlja joj se dijagnoza menopauze – period prije je perimenopauza, a poslije, ukoliko ne dobije cijelu godinu, nakon menopauze nastupa postmenopauza.
Ginekolog prim. dr. Danijela Petrović Popadić naglasila je to u razgovoru za Fenu precizirajući da menopauza najčešće nastaje u dobi od 45. do 55. godine života, a nasljedni faktor ima važnu ulogu u tome.
– Dakle u vrijeme kad je majka ušla u menopauzu, trebala bi i kćerka, a moguća su i odstupanja. Napomenut ću i negativan utjecaj pušenja na funkciju jajnika – naglasila je.
Menopauza je, dakle, normalan dio procesa starenja ženskog organizma, a posljedica je smanjenja odnosno prestanka lučenja ženskih spolnih hormona, posebno estrogena.
– Ženski spolni hormoni se luče iz jajnika, a najvažniji su estrogen i progesteron. Ti hormoni učestvuju u potpunom razvitku spolnih organa, regulaciji menstrualnog ciklusa i trudnoće. Oni povoljno djeluju na kardiovaskularni sistem – kazala je prim. dr. Petrović Popadić.
Pojašnjava da estrogen štiti ženu od kardiovaskularnih bolesti, snižava razinu lošeg holesterola LDL, čuva kosti i sprječava gubitak gustoće kostiju, štiti dakle od osteoporoze (poremećaj gubitka koštane mase te kosti postaju krhke i lomljive), utječe na količinu i kvalitetu kolagena u koži i povećava kvalitet kože, utječe na proizvodnju “hormona sreće” serotonina u mozgu.
– Zato se, zbog manjka estrogena, kod nekih žena razvije depresija i imaju promjene raspoloženja – istaknula je.
Ginekolog prim. dr. Petrović Popadić kaže da rana menopauza nastupa prije 45. godine života i potrebno je razlikovati je od prijevremene menopauze, koja nastupa prije 40. godine života i može se javiti spontano ili biti uzrokovana različitim faktorima, nekim hromozomskim poremećajima ili infekcijama.
– Neke autoimune bolesti, npr. Hashimoto thireoiditis, lupus eritematodes mogu uzrokovati prijevremenu menopauzu, kao i liječenje onkoloških bolesti – hemoterapija i zračenje. Tu dolazi do gubitka folikula jajnika, a zbog smanjenog lučenja estrogena menstrualni ciklus se poremeti, kasnije potpuno izostane. Neke žene, i nakon postavljanja takve dijagnoze, mogu začeti jer imaju povremeno aktivne jajnike, neke nažalost ne uspiju zatrudniti – naglasila je.
Perimenopauza može trajati od pet do deset godina prije menopauze, kad opada funkcija jajnika. Tad se mogu pojaviti i česte su promjene raspoloženja, valunzi (napadi vrućine), glavobolje, vrtoglavice, smanjenje libida (seksualne želje), noćno znojenje, nesanica, vaginalna suhoća, problemi sa kožom i kosom, osjećaj iscrpljenosti, osjećaj umora, problemi sa mokraćnim sistemom, problemi s pamćenjem, povećanje tjelesne težine, pad koncentracije, poremećaji menstrualnog ciklusa u vidu nepravilnih krvarenja sve do posljednjeg menstrualnog ciklusa koji označava menopauzu.
– Navedeni simptomi su tipični i za menopauzu, smanjuju se ili nastavljaju u vrijeme postmenopauze ali sve je individualno i nije isto kod svake žene – kazala je.
Ginekolog Petrović Popadić kaže da, kad se sve to uzme u obzir, period perimenopauze i menopauzu treba shvatiti krajnje ozbiljno jer sve to može značajno da umanji kvalitetu života žene. Naročito ako se radi o ženama mlađim od 40 godina, kod kojih ponekad dođe i do seksualne disfunkcije zbog smanjenog libida i suhoće vagine.
– Nisu isključene ni druge komplikacije u vidu depresije, pojave anksioznosti, demencije, srčanog i moždanog udara, razvoj osteoporoze, dijabetesa i drugih hroničnih stanja. Svako vaginalno krvarenje u postmenopauzi shvatite ozbiljno, prijavite svom ginekologu koji će preduzeti potrebne mjere – upozorila je.
Ukoliko primijeti simptome menopauze prije 40. godina žena mora, naglašava prim. dr. Petrović Popadić, posjetiti svog ginekologa kako bi se uzimanjem detaljne anamneze odredila dijagnoza, potom i pravilno liječenje.
– Nakon detaljnih pretraga i postavljanja tačne dijagnoze, pacijentici se predlaže i uključuje hormonska nadomjesna terapija (HNT) ukoliko nema kontraindikacija u vidu tromboembolijske bolesti – duboke venske tromboze, Ca dojke ili endometrijuma. Etrogenske kreme se mogu dati lokalno, ali nažalost te kreme ne mogu pomoći u smanjenju napada vrućine ili noćnog znojenja. Postoje razni suplementi koji se mogu koristiti u vrijeme premenopauze, menopauze i postmenopauze ali sve individualno u dogovoru sa svojim ginekologom – kazala je.
Ginekolog Petrović Popadić kaže da HNT može smanjiti napade vrućine, poboljšati raspoloženje, smanjuje rizik od nastanka karcinoma debelog crijeva kod žena, ali povećava rizik od nastanka raka dojke, srčanog i moždanog udara, pogotovo ako se koristi duže od pet godina.
– Ženama se preporučuje da piju dovoljnu količinu vode, da šetaju najmanje sat vremena dnevno i da redovno vježbaju. Ishrana bi trebala biti zdrava, sa više manjih obroka. Ne bi trebalo jesti kasno uvečer. Nemojte pušiti, smanjite, odreknite se cigareta jer pušenje ubija. I alkohol. Ne konzumirajte alkohol, nijednu čašu! Potrebne su redovne godišnje kontrole, sistematski pregledi da se, na vrijeme, uvide problemi sa zdravljem i da se može pravovremeno reagovati. I maligne bolesti su izlječive, ako ih otkrijemo na vrijeme – naglasila je.
Bitno je, kaže, smanjiti unos šecera i ugljenih hidrata, uvrstiti visoko proteinsku ishranu, jesti jaja, ribu, bijelo meso, salate, mladi sir.
– Ne možemo se hraniti kao u 20., 30. ili 40. godinama, zbog mogućeg viška kilograma. Zato moramo paziti jer je pretjerana gojaznost bolest, opasnost koja donosi nove hronične bolesti, isrpljenost i umor – upozorila je.
Ginekolog Petrović Popadić napominje da je dostupna i laseroterapija, kojom se može pomoći kod liječenja disfunkcije mokraćnog sistema kod žena bilo da se radi o stresu ili o urgentnoj inkontinenciji (nevoljnom mokrenju pri naporu ili stalnom nevoljnom mokrenju) ili prolapsu ginekoloških organa.
– Naravno sve u dogovoru sa svojim ginekologom, koji nakon fizikalnog pregleda i postavljanja dijagnoze odredi koji će laserski tretman primijeniti. Također će pacijentici objasniti benefite i prednosti ali i mane laseroterapije. Najvažnije je ne zakasniti – kazala je.
Laserska fototerapija je posebno značajna kod žena u menopauzi, koje pate od vaginalne suhoće i gubitka elastičnosti tkiva što im uzrokuje nelagodnost i bol pri odnosu. Laserski tretmani stimulišu proizvodnju kolagena i poboljšavaju protok krvi, što vraća prirodnu elastičnost i vlažnost intimnih područja i dovodi do poboljšanja ranije umanjenog kvaliteta života.
– Što više slobodnog vremena provodite na svježem vazduhu, sa dragim osobama koje vas čine sretnima. Šetajte, vježbajte, družite se, smijte se! Uživajte u svakom danu, taj dan se neće ponoviti. Vrijeme provedeno sa prijateljima i bližnjima, vječno je i vrijedno. To je bogatstvo. To je zdravlje. Nije slučajno rečeno ‘U zdravom tijelu zdrav duh’ – savjetovala je, u povodu Svjetskog dana menopauze, prim dr. Petrović Popadić na kraju razgovora za Fenu.
Svjetski dan menopauze obilježava se 18. oktobra, a svrha i razlog obilježavanja je podizanje svijesti o menopauzi i dostupnim mogućnostima podrške za poboljšanje zdravlja i dobrobiti žena menopauzalne dobi.
(Vijesti.ba / FENA)