Godinu dana nakon ruskog napada, on je učestvovao na konferenciji ruskog nacionaliste Aleksandra Dugina. Nastić ne vidi problem u tome, ali je nakon upita od strane CORRECTIV-a uklonila poveznice sa svojim zaposlenikom.
Na konferenciji o novom svjetskom poretku, globalnim promjenama moći i borbi protiv zapadnih vrijednosti, koja je održana u aprilu 2023. godine, okupilo se više od 100 učesnika na poziv Aleksandra Dugina. Dugin je ruski nacionalista koji priželjkuje uništenje Ukrajine. Već dugi niz godina gradi globalnu mrežu istomišljenika povezanih sa Kremljom, piše CORRECTIV.
Kao 76. govornik na video konferenciji, riječ je dobio Andreja Lović. Trebalo je malo vremena da se pojavi u kadru, a zatim se zahvalio na prilici da govori u ovom „važnom forumu“ i izrazio podršku za „multilateralizam umjesto zapadnog kolonijalizma“. Kasnije je Dugin prenio Lovićev govor na svom medijskom portalu i preko društvenih mreža.
Ovaj nastup je kontroverzan jer je Lović zaposlenik Zaklin Nastić, zastupnice BSW-a u Bundestagu. Zbog njenog mjesta u strogo povjerljivom Odboru za odbranu, Nastić i njen ured imaju pristup sigurnosno relevantnim informacijama, uključujući borbu protiv terorizma ili odbranu Njemačke u slučaju rata. Uz to, Lović je prema istraživanjima CORRECTIV-a rezervni oficir u srpskoj vojsci.
Lović, srpski patriota
Porodica Andreje Lovića potiče iz Srbije, ali je odrastao u okolini Frankfurta. Rano je pokušao ojačati svoje veze sa starom domovinom. Već godinama je aktivan u Centralnom savjetu Srba u Hessenu (ZSH), gdje trenutno obavlja funkciju člana uprave i vodi omladinski odbor. Prema zvaničnoj web stranici, ZSH ima zadatak da zastupa interese srpskog naroda „u saradnji s institucijama Republike Srbije“. U javnosti Lović otvoreno nastupa kao srpski nacionalista i militarista. Dobrovoljno je služio vojni rok u Srbiji i od februara 2021. godine je rezervni oficir. U srpskoj štampi opisuju ga kao patriotu.
U intervjuima, gdje je predstavljen kao politički analitičar, Lović zastupa nacionalističke i antizapadne stavove. U februaru 2024. godine, Lović je dao izjavu za srpske novine o pitanju Kosova, pri čemu je izvrnuo uloge žrtve i počinioca. „Tokom stoljeća, Srbija se borila protiv raznih okupatora i uvijek izlazila kao pobjednik,“ rekao je za srpske novine Poslanik. Međutim, nije spomenuo srpski genocid u Srebrenici. Mediji u kojima se pojavljuje, poput Informera ili TV Happy, bliski su desničarskoj vladi Srbije i optuženi su za dezinformacije. Također komentira pokrajinske izbore u Brandenburgu i BSW. Pojavljuje se i na YouTube kanalu „Balkan Info“, gdje često gostuju poznati nacionalisti. Kroz ovaj kanal prodaju se majice sa simbolima svastike, koje se u neonacističkim krugovima koriste kao zamjena za kukasti krst. Lović je kod Nastić zadužen i za „novinarsko-uredničke sadržaje“, kako je navedeno u impresumu na njenoj web stranici. Nastić nije odgovorila na pitanje da li su njegovi TV nastupi bili dogovoreni s njom.
Nastić, Srbija i Kosovo
Postoje sličnosti u stavovima Nastić i Lovića. Na 15. godišnjicu nezavisnosti Kosova 2023. godine, Nastić je izjavila da Srbija i njeno stanovništvo ne smiju „i dalje biti pijuni zapadnih država i njihovih interesa“. Kao glasnogovornica Ljevice za ljudska prava, Nastić je nekoliko puta putovala u Srbiju i kritikovala položaj srpske manjine na Kosovu.
U novembru prošle godine, Nastić se sastala s visokim srpskim političarima, uključujući tadašnjeg ministra odbrane Miloša Vučevića, koji je sada premijer Srbije. Vučeviću se pripisuje da zajedno sa svojim ministrima još jače potiče nacionalizam i povezanost Srbije s Rusijom. On je imenovao bivšeg šefa obavještajne službe, koji se nalazi na američkoj sankcijskoj listi zbog trgovine drogom i oružjem, i kojeg je ruski predsjednik Vladimir Putin odlikovao „Ordenom prijateljstva“, za svog zamjenika. Nastić je ova i slična okupljanja objavljivala u kratkim izvještajima na svojoj web stranici. Međutim, nije odgovorila na pitanje da li je Lović organizirao te susrete ili bio prisutan na njima.
Jedan od susreta Nastić posebno je značajan u vezi s Lovićem: u martu ove godine, Nastić se sastala s direktorom za dijasporu u Ministarstvu vanjskih poslova Srbije. Arno Gujon je srpsko-francuski ultranacionalista s antimuslimanskim i antizapadnim stavovima, koji je aktivan u ekstremno desničarskom Identitarnom pokretu u Francuskoj. Na Kosovu mu je zabranjen ulazak zbog sumnje da špijunira za Srbiju i Rusiju. Nastić ovaj sastanak nije objavila na svojoj web stranici, ali su Gujon i srpski mediji to učinili. Lović izgleda dobro poznaje Gujona, jer je prema Instagram objavama bio u Beogradu u martu. Iako se Gujon ne pojavljuje na fotografijama, Lović se u prošlosti više puta sastajao s političarima desničarskih vladajućih stranaka, uključujući susret s Gujonom u martu 2021. godine. Fotografije s tog susreta objavio je i Gujon. Na Instagramu je Lović napisao da mu je bila čast razgovarati s Gujonom o dijaspori, te da je Gujon prava osoba za tu poziciju.
Veza između njih dvojice prelazi jednostavne susrete: Gujon je zadužen za srpsku dijasporu širom svijeta, dok Lović sjedi u upravi ZSH, koji službeno surađuje sa srpskim vlastima.
Nastić nije odgovorila na pitanje da li je Lović bio posrednik u ovom i drugim kontaktima. Zapošljavanje Lovića podudara se s putovanjem u Srbiju.
Ubrzo nakon upita od strane CORRECTIV-a, Lovićevo ime je uklonjeno s Nastićine web stranice. CORRECTIV-u je napisala da radni odnos s Lovićem završava krajem oktobra. Na pitanje o razlozima nije odgovorila.
Zbog istraživanja CORRECTIV-a, Nastić je očigledno bila pod pritiskom i morala je otpustiti Lovića.
Neki političari koji poznaju Nastić iz odbora ne vjeruju joj. Sara Nanni, članica Zelenih u Odboru za odbranu, smatra da Nastić postavlja pitanja koja bi mogla zanimati i Rusiju. „Ponekad ne postavljam pitanja o osjetljivim informacijama kako te informacije ne bi stigle do Rusije. Gospođa Nastić i BSW su jedan od razloga za to,“ rekla je Nanni. Prema informacijama CORRECTIV-a, Nastić se posebno interesira za vojnu opremu Ukrajine ili sigurnosne detalje u vezi s Kosovom i Srbijom. To je vidljivo i iz njenih malih upita u Bundestagu.
Pravo na samoodređenje prema ruskom tumačenju
U svom govoru na „Konferenciji o multipolarnosti“, Lović je opisao Srbiju kao žrtvu zapadne hegemonije, koja gubi svoj suverenitet na Kosovu. NATO intervencija iz 1999. godine koristi se u ruskoj propagandi kao usporedba za opravdanje napada na Ukrajinu. Lović se nije osvrnuo na kršenja međunarodnog prava od strane Rusije. Njegov govor bio je u skladu s tonom Duginove konferencije – i stavovima ruske vlade.
Uvodni govor na konferenciji održao je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov. U svojoj izjavi rekao je da je transformacija prema multipolarnosti „neizbježna“. U saopćenju Lavrova ministarstva, konferencija je opisana kao „značajan intelektualni doprinos“ u odbrani prava naroda na samoodređenje „bez vanjskog uplitanja, bez diktata i ucjena“. Godinu dana nakon ruskog napada na Ukrajinu, ove riječi zvuče kao cinizam.
Andreja Lović, koji je Duginovu konferenciju nazvao „važnim forumom“, do objave ovog teksta nije odgovorio ni na jedno pitanje.
Kao osnivač i član uprave stranke, Zaklin Nastić vjerovatno će oblikovati vanjsku politiku BSW-a. Portparol BSW-a odgovorio je na upite CORRECTIV-a rekavši samo da zapošljavanje asistenata isključivo zavisi od zastupnika, te da stranka na to nema utjecaja.
(Vijesti.ba)
IZVOR