Evropska unija je uvela sankcije Iranu kao odgovor na njegova kršenja ljudskih prava, aktivnosti širenja nuklearnog oružja i vojnu podršku ruskom agresorskom ratu protiv Ukrajine. Nove sankcije Iranu ciljaju na one koji su odgovorni za razvoj i transfer dronova i projektila u Rusiju.
Liste uključuju:
- Tri avio kompanije
- Dvije nabavne firme
- Dvije kompanije koje proizvode pogonsko gorivo
- Zamjenika iranskog ministra odbrane
New sanctions against Iran target those responsible for the development and transfer of drones and missiles to Russia.
The listings include:
3 airlines
2 procurement firms
2 companies producing propellant
Iran's deputy defence minister
— EU Council (@EUCouncil) October 14, 2024
Represija i kršenje ljudskih prava u Iranu
EU je 2011. uvela režim sankcija Iranu kao odgovor na ozbiljna kršenja ljudskih prava u zemlji. Od tada se restriktivne mjere obnavljaju svake godine i posljednji put su produžene do 13. aprila 2025. godine.
Od oktobra 2022. godine, s obzirom na pogoršanje stanja ljudskih prava u zemlji, EU je drastično povećala restriktivne mjere, usvojivši 10 paketa sankcija.
Zašto sankcije?
EU je u više navrata osuđivala ozbiljna kršenja ljudskih prava u Iranu, uključujući smrt u policijskom pritvoru 22-godišnjeg Mahse Aminija 16. septembra 2022., te nasilnu represiju iranskih vlasti nad mirnim protestima, što je dovelo do gubitka stotine života.
Kao što je navedeno u zaključcima Vijeća o Iranu iz decembra 2022., EU podržava temeljne težnje naroda Irana za budućnost u kojoj se poštuju, štite i ispunjavaju njihova univerzalna ljudska prava i osnovne slobode.
Evropska unija oštro osuđuje:
- rasprostranjena, brutalna i nesrazmjerna upotreba sile od strane iranskih vlasti protiv mirnih demonstranata
- proizvoljna pritvaranja kao sredstvo utišavanja kritičnih glasova
- upotreba mučenja, okrutnog, nečovječnog i ponižavajućeg postupanja prema zatvorenicima u iranskim zatvorima
- praksu izricanja i izvršenja smrtnih kazni protiv demonstranata
- ograničenja u komunikaciji, uključujući gašenje interneta
Mora se osigurati pravo na mirno okupljanje i pravo na slobodu izražavanja, uključujući slobodu traženja, primanja i razmjene informacija i ideja, na mreži i van mreže.
“EU poziva Iran da eliminira, u zakonu i praksi, sve oblike sistemske diskriminacije žena i djevojaka u javnom i privatnom životu i da preduzme rodno odgovorne mjere kako bi spriječio seksualno i rodno zasnovano nasilje u svim oblicima nad ženama i djevojčice i osigurati zaštitu od takvog nasilja”, navodi se.
EU, navodi se u saopćenju, također poziva iranske vlasti da ispoštuju svoje obaveze prema međunarodnom pravu i zahtijeva da počinioci nasilja i kršenja ljudskih prava budu pozvani na odgovornost.
(Vijesti.ba)
IZVOR