Ovaj skup okupio je eminentne svjetske predstavnike različitih religija, crkava i zajednica, te predstavnike civilne vlasti, s ciljem promocije globalnog mira, a reisul-ulema je ovom prilikom održao i predavanje u okviru jednog od panela.
U „Apelu za mir“ je, između ostalog, iskazana zabrinutost rašireni duh nereagiranja na postojeće sukobe u svijetu koji prijete da pređu u veći i još pogubniji rat, te ukazano da religije, iako nemaju vojnu ili ekonomsku moć, nude nadu i mogu kroz dijalog poticati mir.
Potpisnici su pozvali svjetske lidere i narode na promjenu i traženje puteva mira, s vjerom da je mir jedini humani i dostojanstveni način razvoja.
„Stoga, svjesni složenosti političkih zavrzlama, danas pozivamo na duboku i potpunu prekretnicu. Pozivamo kreatore politika, ratne vođe, sve narode. Potreban korak za promjenu je traženje puteva mira koji već postoje, čak i kada su skriveni u tami rata. Zamolili smo Boga da svima u svijetu podari mir. I danas, ispred bazilike Notre Dame – uništene u požaru, a sada obnovljene – s uvjerenjem tvrdimo: možemo osloboditi svijet od plamena rata i izgraditi ga mirnijim i pravednijim!“, kaže se u zajedničkom apelu koji su potpisali učesnici skupa.
Prije potpisivanja Apela za mir pročitana je i poruka Pape Franje u kojoj je pozvao političare da zaustave ratove i da se religije ne koriste za poticanje sukoba, te naglasio važnost dijaloga i prijateljstva između naroda.
Također je istakao potrebu da se izbjegne politička manipulacija religija i apelirao na sve da doprinesu izgradnji bratstva i mira u svijetu.
U okviru završnice skupa u Parizu pripadnici vjerskih zajednica obavili su molitve za mir svako u svojoj bogomolji, a reisul-ulema Kavazović, s ostalim muslimanskim liderima, učio je dovu i klanjao ikindija-namaz u Velikoj džamiji u Parizu.
(Vijesti.ba/MINA)
IZVOR