Ministarstvo civilnih poslova BiH, kao potpisnik CEEPUS sporazuma, odgovorno je za realizaciju Programa i koordinaciju aktivnosti u BiH, dok su entitetska ministarstva obrazovanja odgovorna za realizaciju finansijskih obaveza, odnosno isplatu stipendija gostujućim studentima i profesorima.
Resorna ministrica Dubravka Bošnjak izrazila je zadovoljstvo dosadašnjom primjenom Sporazuma CEEPUS, ali je mišljenja da treba dodatno raditi kako bi rezultati bili još bolji.
– Zahvaljujući CEEPUS-u naši studenti su dobili priliku da studiraju na inostranim univerzitetima, a to je vjetar u leđa za svakog mladog čovjeka koji želi napredovati u karijeri. Dodatno profesori su dobili priliku za razmjenu iskustava sa svojim kolegama na inostranim univerzitetima. Raduje me i činjenica da sve više studenata i profesora iz inostranstva želi posjetiti univerzitete u našoj zemlji – istakla je Bošnjak.
Ministarstvo civilnih poslova BiH, u saradnji s drugim nadležnim institucijama, pokrenulo je više aktivnosti kako bi provedbu Sporazuma podiglo na veći nivo, riješilo određene poteškoće koje su se pojavile u primjeni Sporazuma, a na zadovoljstvo studenta i profesora koji apliciraju na program.
To je dogovoreno nedavno na sastanku koji je organizovao Sektor za obrazovanje Ministarstva civilnih poslova BiH, na kojem su učestvovali predstavnici nadležnih entitetskih ministarstava obrazovanja i finansija, Ministarstva sigurnosti BiH, te predstavnici partnerskih visokoškolskih ustanova.
Konstatovano je da je potrebno povećati godišnje kvote mjesečnih stipendija za gostujuće studente i profesore, budući da su partnerski univerziteti iskazali potrebu za tim vidom apliciranja.
Broj prijava mreža na međunarodnom nivou svake godine je veći, čime se povećava i broj aktivnih mreža. U akademskoj godini 2024/2025. aktivne su 133 mreže, a dok bosanskohercegovački univerziteti učestvuju u 79 mreža.
U Bosni i Hercegovini trenutno se isplaćuju 152 mjesečne stipendije gostujućim studentima i profesorima (Federacija BiH 102 i Republika Srpska 50), te je nužno povećati broj mjesečnih stipendija, ali i uskladiti novčane iznose stipendija s troškovima života u BiH.
Sistem isplate stipendija potrebno je dodatno unaprijediti, te smanjiti administrativne obaveze i troškove. Predloženo je pokretanje nekoliko inicijativa, kako bi se unaprijedio cjeli sistem.
U maju 2025. na snagu će stupiti i novi Sporazum CEEPUS IV za period 2025. – 2032.
CEEPUS IV će studentima i profesorima iz BiH, ali i gostujućim studentima i profesorima iz inostranstva u BiH, nastaviti pružati stipendije koje pokrivaju troškove života, troškove korištenja laboratorija za istraživanja u zemlji domaćinu, kao i troškove smještaja i osnovnog zdravstvenog osiguranja tokom boravka u zemlji domaćinu.
Novi Sporazum CEEPUS IV će biti utemeljen na povezivanju naučno-istraživačkih područja, te povećanju broja naučno-istraživačkih projekata na univerzitetima. Poziv za prijave CEEPUS mreže za akademsku 2025/2026. bit će otvoren 23. septembra.
Bosna i Hercegovina je od 2007. uključena u CEEPUS, a preko 3.000 mjesečnih stipendija dodijeljeno bosanskohercegovačkim profesorima i studentima za boravak na inostranim partnerskim univerzitetima od 2007. do 2023. godine.
U istom periodu dodijeljene su 1.423 mjesečne stipendije za realizirane posjete profesora i studenata bosanskohercegovačkim univerzitetima.
Program CEEPUS prvenstveno ima za cilj razvoj mobilnosti, te povezivanje naučno-istraživačkih područja i razvoj akademske saradnje kroz kreiranje univerzitetskih mreža koje će, između ostalog, raditi na zajedničkim programima i sticanju prava na zajedničke diplome.
CEEPUS je usmjeren ka izgradnji područja evropskog visokog obrazovanja i upotrebi regionalne akademske mobilnosti kao strateškog programa za provedbu Bolonjskih ciljeva.
(Vijesti.ba / FENA)
IZVOR