O smrtnim slučajevima i povrijeđenima izvijestilo je libansko ministarstvo zdravstva, dok je libanska oružana grupa Hezbolah potvrdila da su ubijena dva njihova borca i osmogodišnja djevojčica te da je istraga o uzroku u toku.
Videozapisi i fotografije na društvenim medijima pokazuju ranjene muškarce kako sjede ili leže na podu, a drugi su hitno prebačeni u bolnice.
Kako piše masovna sabotaža tolikog broja libanskih pagera zahtijevala je i pravovremenu obavještajnu informaciju i tehničku sposobnost.
Od početka sukoba u Gazi prošle godine, Hezbollah je upozoravao svoje članove da ne koriste mobilne telefone zbog straha da bi ih izraelski obavještajci mogli manipulisati.
Još 1996. godine, izraelska agencija Shin Bet ubila je Hamasovog bombaša postavljanjem eksploziva u njegov telefon.
Umjesto toga, Hezbollah je koristio pagere za komunikaciju, a nova serija tih uređaja nedavno je isporučena.
Neko – a Hezbollah nema sumnje da je iza toga stajao Izrael – uspio je tajno ubaciti eksplozivne naprave u lanac isporuke tih pagera.
Bivši britanski vojni ekspert za municiju, koji je želio ostati anoniman, rekao je za BBC da su ti uređaji vjerovatno bili napunjeni s između 10 i 20 grama vojnog eksploziva, skrivenog unutar lažnog elektronskog dijela.
Prema riječima eksperta, eksploziv bi se aktivirao putem signala, nečega što se naziva alfanumerička tekstualna poruka.
Jednom kada bi bio aktiviran, sljedeća osoba koja bi koristila uređaj bi pokrenula eksploziju. Manje od 1% eksplozivnih pagera do sada je bilo smrtonosno, ali s obzirom na stotine ozbiljno povrijeđenih, ovo predstavlja veliki psihološki udarac za Hezbollah.
BBC dodaje kako napadi na lance snabdijevanja postaju sve veći problem u svijetu cayber sigurnosti, sa mnogim visokoprofilnim hakerskim napadima koji su nedavno uzrokovani time što su hakeri dobili pristup proizvodima dok su još u razvoju.
Međutim, ti napadi su obično ograničeni na softver.
Napadi na hardverski lanac snabdijevanja su mnogo rjeđi jer podrazumijevaju fizički pristup uređaju.
Ako je ovo zaista bio napad na lanac snabdijevanja, uključivao bi ogromnu operaciju otvaranja pagera u fabričkom okruženju i njihovo tajno manipulisanje na neki način.
Kao što je stručnjak za sigurnost Dmitri Alperovitch rekao na platformi X, to bi ovu operaciju učinilo “možda jednom od najopsežnijih fizičkih napada na lanac snabdijevanja u historiji”.
BBC je razgovarao sa nekoliko analitičara sigurnosti sa Bliskog Istoka koji kažu da priroda i razmjeri napada na Hezbollah izgledaju kao nešto bez presedana.
“To je izvanredno. Hezbollah se ponosi svojim strogo uspostavljenim sigurnosnim mjerama, koje su usavršene tokom decenija sukoba s Izraelom,” kaže Emily Harding, bivša viša analitičarka CIA-e i bivša direktorica za Iran u Nacionalnom sigurnosnom vijeću.
Ona i drugi kažu da je ovo kritični proboj sigurnosti Hezbollaha.
“Proboj ove magnitude nije samo fizički štetan, već će ih također natjerati da preispitaju cijeli svoj sigurnosni aparat,” dodaje Harding, koja je trenutno zamjenica direktora u američkom Centru za strateške i međunarodne studije (CSIS).
“Očekujem da će provesti intenzivnu internu istragu koja će ih omesti u mogućem sukobu s Izraelom.”
Lina Khatib iz britanskog Chatham House-a kaže da napad “naglašava koliko je duboko Izrael infiltrirao Hezbollahovu komunikacijsku mrežu”.
“Mnogi operativci Hezbollaha su prešli na korištenje pagera nakon što su mobilni telefoni pripadnika Hezbollaha kompromitirani izraelskim hakovanjem.
“Opseg posljednjeg napada je duboko ponižavajuć za Hezbollah, pokazujući koliko je njihova sigurnost ranjiva u suočavanju s sofisticiranom izraelskom vojnom tehnologijom,” dodaje ona.
Podsjetimo, među povrijeđenima je navodno i iranski ambasador u Libanu Mojtaba Amani, a iranska državna TV javlja da su njegove rane “površne” te da je “svjestan i nije u opasnosti”.
Izraelska vojska još nije davala komentare, ali ovi događaji dolaze nekoliko sati nakon što je izraelski sigurnosni kabinet proglasio siguran povratak 60.000 stanovnika raseljenih na sjeveru zbog napada Hezbolaha, jednim od svojih službenih ratnih ciljeva.
Izrael je više puta upozorio da bi mogao pokrenuti vojnu operaciju kako bi otjerao Hezbolah od granice.
Hezbolah smatra Izrael “potpuno odgovornim za ovu kriminalnu agresiju koja je također ciljala civile” te da će “dobiti svoju pravednu kaznu”.
Agencije prenose i izjave libanskih zvaničnika koji također pripisuju eksplozije Izraelu.
Ministar informiranja te zemlje Ziad Makary osudio je eksplozije kao “izraelsku agresiju”, navodi libanska TV stanica Al-Manar.
(Vijesti.ba)
IZVOR