Emocionalna inteligencija odnosi se na sposobnost prepoznavanja, razumijevanja, upravljanja i izražavanja vlastitih emocija, kao i na prepoznavanje i utjecaj na emocije drugih ljudi.
Dakle, vrlo je važno pomoći djeci da razviju emocionalnu inteligenciju kako bi bolje razumjela i kontrolirala svoje osjećaje te uspješnije sarađivala s drugima.
Roditelji se vjerovatno često susreću s ovim pojmom, ali možda nisu sigurni odakle početi s razvijanjem ove vještine. Srećom, psihologinja i mama, Jaimie Bloch, podijelila je nekoliko savjeta, prenosi Index.
U novoj objavi na Instagramu istakla je šest načina na koje roditelji djeci mogu pokazati empatiju i istovremeno ih učiti emocionalnoj inteligenciji.
Evo šta je izdvojila.
- Aktivno slušanje: Aktivno slušanje podrazumijeva potpuno usmjeravanje pažnje na ono što djeca govore, bez prekidanja ili donošenja zaključaka.
“Ovakav pristup potvrđuje njihove osjećaje i pokazuje da su njihove misli i emocije važni”, kaže psihologinja.
- Potvrđivanje osjećaja: Potvrđivanje znači priznavanje i prihvatanje osjećaja djece bez odbacivanja.
Bloch navodi: “Time im pomažete da shvate kako su njihovi osjećaji valjani i razumljivi.”
- Modeliranje empatičnog ponašanja: Djeca uče posmatranjem.
“Pokazujući empatiju u svojim interakcijama s drugima, učite svoju djecu kako primjenjivati empatiju u vlastitim odnosima”, ističe psihologinja.
- Poticanje razumijevanja perspektive:
“Pomažući svojoj djeci da gledaju stvari iz tuđe perspektive, širite njihovo razumijevanje i potičete razvoj empatije”, tvrdi Bloch.
- Pružanje utjehe i ohrabrenje:
Pružanjem utjehe i ohrabrenja kada su djeca uznemirena, roditelji pokazuju da razumiju njihove emocije i da su tu kako bi ih podržali u teškim trenucima.
- Slavljenje njihovih empatičnih postupaka:
Poticanje i slavljenje trenutaka kada djeca pokažu empatiju može ih motivirati da nastave s takvim ponašanjem, objašnjava psihologinja.
“Pokazivanje empatije prema djeci nadilazi podučavanje te vrijedne vještine; ono odražava našu predanost dubokom razumijevanju i odgovaranju na njihove emocionalne potrebe. Ovaj pristup ne samo da potiče njihov emocionalni razvoj, već i jača našu ljubav i podršku”, zaključila je Bloch.
(Vijesti.ba)