Najmanje osmero mrtvih, nekoliko nestalih, hiljade evakuisanih i desteine hiljada ljudi bez struje – to su dosadašnje posljedice oluje Boris.
Nakon kiša i katastrofalnih poplava opustošio je srednju i istočnu Evropu, od Poljske i Austrije do Češke i Rumunije. U Poljskoj i Češkoj to su najgore poplave u zadnjih 30 godina. U Mađarskoj se trenutno pripremaju. Gradonačelnik Budimpešte Gergely Karácsony najavio je da je zbog nadolazećeg “najvećeg poplavnog vala desetljeća” nivo pripravnosti za zaštitu od poplava podignuta na tri.
Skala zniszczeń w #Kłodzko, godz. 7:53
Poziom wody spadł o 3 metry. “To na co pracowaliśmy 27 lat po ostatniej powodzi poszło na marne” – mówią mieszkańcy@RMF24pl #powódź2024 #Powodź pic.twitter.com/wuguJwasSE
— Beniamin Kubiak-Piłat (@beniaminpilat) September 16, 2024
Zbog nabujalih rijeka u zemljama u Evropi idućih dana očekuje se dolazak novog vodenog vala i rast vodostaja Mure, Drave i Dunava.
Kłodzko po opadnięciu wody, będą bardzo duże straty… #powódźpic.twitter.com/hHfW4QdudN
— DudekPL4 (@DudekPL4) September 16, 2024
Bh. meteorolog Nedim Sladić navodi da Bosnu i Hercegovinu ne očekuju problemi. On je naglasio da, osim povremeno i kratkotrajno jakih udara sjeverca i sjeverozapadnjaka, Bosnu i Hercegovinu ne očekuje ništa više te razloga za zabrinutost nema.
Također, iz Agencije za vodno područje rijeke Save u Federaciji BiH navode kako je trenutno na cijelom vodnom području rijeke Save u Federaciji BiH hidrološko stanje stabilno/normalno.
Padavine zabilježene u proteklom periodu uzrokovale su blagi porast vodostaja na većini vodomjernih stanica. I u narednim danima, iako manjeg intenziteta, prognozirane su padavine na cijelom vodnom području rijeke Save. Prema rezultatima simulacija prognoznih modela, ne očekuje se značajniji porast vodostaja na svim podslivovima (sliv Une, Sane, Vrbasa, Bosne, Tinje i Drine).
“U ovom trenutku, s posebnom pažnjom se prati situacija na rijeci Savi, a zbog poplava koje su zadesile srednji i južni dio Evrope, odnosno Austriju, Češku, Poljsku, Slovačku, Mađarsku i Rumuniju. Iako je riječ o slivu rijeke Dunav, ciklona Boris djelomično će se odraziti i na porast vodostaja Save. Prema rezultatima simulacija prognoznih modela, vodostaj na rijeci Savi neće dostići vrijednosti pri kojima počinje redovna odbrana od poplava na području Odžačke i Srednje Posavine”, navode.
Informacija o prognozi se daje na osnovu prognoziranih podataka padavina, tako da promjena vremenske prognoze može uticati i na prognozirano hidrološko stanje. U slućaju značajnije promjene vremenskih uvjeta na vodnom području rijeke Save, AVP Sava će pravovremeno izdati obavještenje o prognozi vanrednog hidrološkog stanja.
(Vijesti.ba)
IZVOR