Odluka SAD-a dio je jačanja istočnog krila NATO-a u jeku ruske invazije na Ukrajinu, s obzirom da isti tip aviona već koristi Poljska, a odobreni su i Češkoj i Grčkoj.
Isporuka prvih letjelica američkog Lockhead Martina očekuje se 2030. godine, a Bukurešt namjerava formirati dvije eskadrile F-35, a potom nabavku još jedne.
Rumunija će do kraja iduće godine kompletirati flotu od 49 aviona F-16 i kada joj se priključe novi F-35A prerast će u jednu od najmoćnijih zračnih sila u Evropi.
Samo nekoliko dana prije odobrenja kupovine aviona, SAD je odobrio Rumuniji kupovinu 186 raketa zrak-zrak srednjeg dometa AMRAAM, a u maju 300 raketa kratkog dometa koje mogu koristiti avioni F-16 i F-35A.
Po navodima proizvođača, F-35A je višenamjenska letjelica “stealth” tehnologije smanjenog radarskog odraza, sa najsavremenijom opremom i uređajima za sigurnosno letenje, borbu u zraku, gađanje ciljeva na zemlji i vodenim površinama, mrežno ratovanje i elektronska dejstva.
Većina karakteristika aviona drži se u tajnosti ali je poznato da je maksimalna brzina aviona 1,6 maha, da posjeduje aktivni radar velikog dometa, elektrooptički sistem za otkrivanje i praćenje ciljeva i čitav niz integrisanih senzora koji mu omogućavaju da preživi na bojištu.
Vlada u Bukureštu zatražila je kupovinu 32 aviona F-35A (zvanična oznaka je F-35A Lightning Joint Strike Fighter).
(Vijesti.ba/BETA)
IZVOR