SpaceX je uživo prenosio događaj na X-u, društvenoj mreži prethodno poznatoj kao Twitter, koju je SpaceX-ov CEO Elon Musk kupio 2022. godine.
Watch live as Falcon 9 launches the @PolarisProgram’s Polaris Dawn crew on a multi-day mission orbiting Earth https://t.co/u1KqQx5AFr
— SpaceX (@SpaceX) September 10, 2024
Ovo lansiranje dolazi nakon nekoliko odgoda zbog lošeg vremena krajem augusta i ranije tokom utorka, koje su otežale napore posade Polaris Dawn da uzleti.
Dalje komplikacije u planiranju lansiranja proizlazile su iz činjenice da SpaceX nije samo trebao jasno vrijeme za misiju da uzleti – trebali su osigurati mirno more i vjetrove jer će se posada vratiti sa svemirskog putovanja nakon petodnevnog boravka. Timing povratka može biti kritičan, piše CNN.
Budući da će izvođenje svemirskog hoda stvoriti opterećenje na opskrbu kisikom, misija Polaris Dawn imat će samo dovoljno životne podrške za pet ili šest dana u svemiru.
Polaris Dawn is go for launch pic.twitter.com/tx1gUyZjZr
— SpaceX (@SpaceX) September 10, 2024
Nakon što je brojač odbrojavanja stigao do nule, SpaceX-ova raketa Falcon 9 zapalila je ogroman plamen i proizvela zasljepljujući prasak koji je odjekivao po lansirnoj lokaciji na NASA-inom Kennedy Space Centeru na Floridi.
Posada je putovala na vrhu rakete, smještena unutar kapsule SpaceX Crew Dragon, koja ima oko 4 metra u osnovi, dok je raketa odlazila od gravitacije Zemlje.
Nakon što je gorivo sagorjelo tokom 2 i pol minuta, donji dio rakete Falcon 9 – poznat kao prva stepenica – većinu svog goriva je potrošio. U tom trenutku, prva stepenica odvojila se od gornjeg dijela rakete, dok je gornji dio zapalio motor i nastavio ubrzavati kapsulu Crew Dragon do većih brzina.
U međuvremenu, prva stepenica Falcon 9 rakete vratila se na Zemlju i sletjela na platformu na moru kako bi se mogla obnoviti i koristiti u budućim misijama. Ovo je karakterističan potez SpaceX-a koji, kako tvrdi kompanija, pomaže smanjenju troškova lansiranja raketa.
Da bi ušao u Zemljinu orbitu, raketa Falcon 9 dostigla je brzinu veću od 27.358 kilometara na sat, ili “orbitalnu brzinu”. Kada je dostignuta željena brzina, Crew Dragon se odvojio, navigirajući vakuumom svemira koristeći samo svoje ugrađene potisnike za ostatak misije.
Polaris Dawn je djelo SpaceX-a i Jareda Isaacmana, milijardera osnivača kompanije Shift4 Payments, koji je prvi put ušao u svemir tokom misije Inspiration4 u septembru 2021. godine.
Ovaj let, međutim, nije samo vožnja u zabavi.
Isaacman i njegovi članovi posade – uključujući bliskog prijatelja i bivšeg pilota američkog Ratnog zrakoplovstva Scotta “Kidda” Poteeta, kao i inženjere SpaceX-a Annu Menon i Sarah Gillis – nadaju se da će ostvariti nekoliko superlativa tokom ove misije.
Prvo, kapsula SpaceX-a namjerava prenijeti posadu na rekordne visine u orbiti oko Zemlje, premašujući prekretnicu koju je postigla NASA-ina misija Gemini 11 iz 1966. godine, koja je dostigla visinu od 1.373 kilometra. Ako uspije, Polaris Dawn bi pretekao taj rekord za oko 32 kilometra.
Svemirski let Polaris Dawn bi također bio najviši na kojem je bilo koji čovjek letio od NASA-inog Apollo programa – koji je završen 1972. godine i koji je ukupno prevezao 24 astronauta do Mjeseca umjesto da se zaustavi u Zemljinoj orbiti.
Polaris Dawn bi također mogao označiti najduži put koji je neka žena ikada prešla u svemiru.
Kako bi započeli treći dan ove misije, posada civila će, dok se kreće na nižoj altitudini od oko 700 kilometara iznad Zemlje, pokušati izvesti historijski svemirski hod.
While on-orbit, the Polaris Dawn crew will conduct 36 research and science experiments from 31 partner institutions to expand our knowledge of humans adapting, living, and working in space. pic.twitter.com/659vUqruly
— Polaris (@PolarisProgram) September 10, 2024
Ovaj poduhvat će biti opasan, izlažući sve četiri članove posade i unutrašnjost Crew Dragona vakuumu svemira. Takva situacija može otežati ponovno zaključavanje vratiju vozila zbog razlika u pritisku. Također, izloženost vakuumu može uzrokovati otpuštanje toksina iz opreme kada se kabina ponovno pritisne, iako SpaceX kaže da je poduzeo mjere da to spriječi.
(Vijesti.ba)