Petrillo, 51-godišnja italijanska sprinterka, takmičila se u ženskoj T12 klasifikaciji u ponedjeljak, koja je namijenjena atletičarima sa oštećenjem vida.
Završila je druga u svojoj seriji s vremenom od 58,35 sekundi, 1,38 sekundi iza Venezuelanke Alejandre Paola Perez Lopez, čime se kvalifikovala za polufinale koje se kasnije tog dana održalo, piše BBC.
Iako je postigla lični rekord od 57,58 sekundi u polufinalu, ponovo je završila iza Perez Lopez, dok je Iranka Hajar Safarzadeh Ghahderijani pobijedila s vremenom od 56,07 sekundi.
Petrillo je kvalifikovana kao šesta najbrža za polufinale – 2,99 sekundi iza vodeće kvalifikantkinje i svjetske rekorderke Omare Durand iz Kube.
Petrillo se takođe takmiči u ženskom T12 200m u Parizu, koje počinje u petak.
Koja su pravila i kakve su reakcije? Govoreći za BBC Sport prije Igara, Petrillo, koja je prešla u ženu 2019. godine, rekla je da će njeno učešće u Parizu biti “važan simbol uključivanja”.
Nakon utrka u ponedeljak, dodala je: “Atmosfera na stadionu je sjajna, to je jednostavno ostvarenje sna.”
“Od danas ne želim više da čujem ništa o diskriminaciji, predrasudama prema transrodnim osobama.”
Trenutno ne postoji jedinstven stav u sportu prema uključivanju transrodnih osoba.
Međunarodni paraolimpijski komitet (IPC) dopušta međunarodnim sportskim organizacijama da postave vlastite politike.
Predsednik IPC-a Andrew Parsons rekao je za BBC Sport da bi Petrillo bila “dobrodošla” u Parizu prema trenutnim politikama World Para Athletics-a, ali da želi vidjeti “ujedinjenje” sportskog svijeta u vezi sa politikama o transrodnim osobama.
Izvještavalo se da je Petrillo prva otvoreno transrodna atletičarka koja je učestvovala na Paraolimpijadi.
Međutim, IPC je kasnije obavijestio BBC da je holandska transrodna atletičarka Ingrid van Kranen, koja je preminula 2021. godine, završila deveta u finalu ženskog diska na Igrama u Riju 2016. godine.
Priča o Van Kranen nije bila široko poznata u to vrijeme.
Mariuccia Quilleri, advokatica i atletičarka koja je predstavljala brojne kolege sportiste koji su se protivili učešću Petrillo u ženskim trkama, rekla je da je uključivanje odabrano umjesto pravednosti i da “nema mnogo više što možemo da učinimo”.
Srebrna iz Tokija 2020. godine, Ukrajinka Oksana Boturchuk, koja je stigla do finala u utorak, izjavila je: “Smatram ovo kao nepravedno, po mom mišljenju. Nisam protiv transrodnih osoba generalno, ali u ovoj situaciji ne razumijem i ne podržavam to.”
Paraolimpijski komitet Venezuele (VPC) nazvao je to “strašnom nepravdom koja stavlja sportistkinje (rođene kao žene) u veliki nepovoljni položaj”.
Generalni sekretar Johan Marin rekao je za BBC Sport: “Potpuno smo protiv diskriminacije, nepravde i/ili isključenja bilo koje osobe ili grupe u bilo kojoj društvenoj sferi.
“Stoga, poštovanje individualnih prava, uključivanje i jednakost moraju uvijek prevladati.”
Marin je pozvao na otvaranje kategorije za transrodne sportiste, nazivajući to “najpravednijim i najrazumnijim rješenjem”.
Ko je Petrillo?
Petrillo je osvojila 11 nacionalnih naslova u muškoj T12 kategoriji za sportiste s oštećenjem vida između 2015. i 2018. godine.
Uz podršku svoje supruge, 2018. godine počela je živjeti kao žena, a u januaru 2019. godine počela je hormonsku terapiju.
U 2021. godini, Italijanka je u intervjuu za BBC rekla da se njen metabolizam promijenio, što je rezultiralo time da nije bila “energična osoba” kakva je bila prije hormonske terapije, što je rezultiralo sporijim vremenima.
Te godine više od 30 sportistkinja potpisalo je peticiju koja je poslana predsjedniku Italijanske atletske federacije i ministarstvima za jednakost i sport, osporavajući pravo Petrillo na takmičenje u ženskim trkama.
Prošle godine, Petrillo je osvojila dvije bronzane medalje na Svjetskom prvenstvu u para atletici.
Postoje značajne razlike između pravila World Athletics-a i pravila World Para Athletics-a.
World Athletics je zabranio transrodnim ženama da se takmiče u ženskoj kategoriji na međunarodnim takmičenjima. Njegov predsjednik, Lord Coe, rekao je da je odluka donesena kako bi se “održala pravednost za sportistkinje iznad svih drugih razmatranja”.
Prema pravilima World Para Athletics-a, osoba koja je zakonski priznana kao žena može se takmičiti u kategoriji za koju je njeno oštećenje kvalifikuje.
(Vijesti.ba)
IZVOR