Iako ste možda navikli da se nosite sa žgaravicom nakon obilnog ili začinjenog obroka, započinjanje dana s ovim problemom može da bude prilično frustrirajuće.
Srećom, postoje načini da spriječite jutarnju žgaravicu i započnete dan bez neprijatnosti.
Zašto dolazi do jutarnje žgaravice? Dva ključna faktora utiču na pojavu žgaravice ujutro. Prvo, uspravan položaj tokom dana pomaže boljoj probavi, što omogućava brže pražnjenje želuca i smanjuje šanse za refluks kiseline.
Međutim, tokom noći, probava se usporava, što povećava rizik od vraćanja kiseline u jednjak. Ako se žgaravica javlja tokom spavanja, može da bude intenzivnija ujutro, što dugoročno može da ima ozbiljnije posljedice. Zato je važno da obratimo pažnju na prevenciju jutarnje žgaravice.
Drugi faktor je smanjena proizvodnja sline tokom spavanja. Slina pomaže u neutralizaciji želučane kiseline, ali se tokom sna njeno lučenje smanjuje, a u fazama dubokog sna prestaje gutanje, što omogućava kiselini da se vraća u jednjak bez neutralizacije. Ovaj problem možete da pokušate riješiti tako što ćete se hidrirati odmah nakon buđenja. Ako vam voda izaziva žgaravicu, pokušajte piti čaj umjesto nje.
Ako želite da spriječite jutarnju žgaravicu, pridržavajte se sljedećih pravila:
Izbjegavajte jelo prije spavanja: Konzumacija hrane unutar tri sata prije odlaska na spavanje može da pogorša refluks kiseline i izazove jutarnju žgaravicu. Pun želudac tokom sna povećava pritisak, što olakšava vraćanje kiseline u jednjak.
Izbjegavajte hranu koja izaziva žgaravicu: Određena hrana i pića mogu da pogoršaju simptome tokom cijelog dana, uključujući noć. Ako imate problem sa žgaravicom, izbjegavajte paradajz sos, bijeli luk, luk, kafu, začinjenu i masnu hranu, kao i citruse.
Prilagodite položaj spavanja: Uspravan položaj tokom dana smanjuje simptome žgaravice, ali to nije moguće tokom spavanja. Ipak, spavanje s uzdignutom glavom može da pomogne u smanjenju rizika od refluksa kiseline. Ako ne možete zaspati u ovom položaju, pokušajte da spavate na boku, što može da pruži olakšanje u odnosu na spavanje na leđima ili stomaku.
U olakšanju jutarnje žgaravice može da vam pomogne i besplatni 7-dnevni vođeni program zdravlja Donat Bez žgaravice. Program su pripremili stručnjaci, a pomoći će vam:
– da prepoznate i na prirodan način olakšate žgaravicu
– spriječite ponovno pojavljivanje žgaravice
– usvojite pravilne prehrambene navike
– poboljšate kvalitet života.
(Vijesti.ba)