Nakon izbijanja požara na lokalitetu Gudronske jame kod Modriče Institut za zaštitu i ekologiju RS izvršio je mjerenja kvaliteta vazduha na tri lokacije. Rezultati mjerenja pokazuju da je požar uzrokovao ispuštanje otrovnih materija u vazduh, prenosi TV BN.
„Zagađujuće materije koje prelaze dozvoljene vrijednosti su azot-dioksid, benzen, toluen, acrolein i hlorovodonik. Sve ove materije utiču na zagađenje vazduha, na zdravlje ljudi i na životnu sredinu. Imamo nezvanične informacije da je kvalitet vazduha nakon gašenja požara popravljen“, kaže ekološki inspektor Danijela Aničić.
I zbog toga se, kaže Aničić, građani trebaju pridržavati zaštitnih mjera koje je propisao Institut.
„Prije svega ograničiti boravak na ograničenom prostoru, a ako je to neizbježno, koristiti zaštitne maske. Prostorije ne provjetravati dok se kvalitet vazduha ne popravi. Zabranili smo i održavanje svih manifestacija na otvorenom. Potrebno je svaki boravak na otvorenom svesti na najmanju moguću mjeru“, kaže Aničić.
Načelnik Modriče Jovica Radulović očekuje od organa RS da se aktivno uključe u rješavanje problema Gudronske jame.
„Ovim mjerenjima potvrđeno je sve ono na šta smo sumnjali. Upaljen je crveni alarm i mi na to upozoravamo čitavo vrijeme. Pozvao sam institucije sistema i očekujem da se one sutra jave, možda neko od njih i dođe u Modriču o čemu ćete biti obaviješteni i očekujem da se svi zajedno pridržavano mjera“, kaže Radulović.
Gudronska jama je ekološka bomba čije uklanjanje se odlaže decenijama i zbog toga se mora postaviti pitanje odgovornosti, kaže Radulović.
„Ovaj izvještaj će biti dostupan na internet stranici Opštine Modriča. Dostavljen je i nadležnom tužilaštvu koje vodi predistražne radnje. Očekujem da ćemo već sutra imati kontakt sa istražnim organima u vezi sa predajom svih dokumenata koji su u našem posjedu“, kaže Radulović.
Mjerenja kvaliteta vazduha nastaviće se i u narednim danima, a o dobijenim rezultatima javnost će biti blagovremeno obaviještena. Do tada, podsjeća Radulović, građani trebaju izbjegavati boravak na otvorenom.
Ministarstvu za prostorno uređene, građevinarstvo i ekologiju uputili smo upit o tome da li postoje konkretni planovi za rješavanje problema Gudronske jame, ali odgovora, kao i godinama iza nas, nema.
(Vijesti.ba)
IZVOR