TACE je minimalno invazivna terapijska procedura koja se koristi u liječenju malignih oboljenja jetre, a naročito hepatocelularnog karcinoma (HCC).
Tim mladih interventnih radiologa, koji izvode izvode navedenu proceduru, ali i druge vaskularne i nevaskularne interventne radiološke procedure su dr. Haris Kurić i dr. Muris Bečirčić.
Prema riječima doc. dr. sci. med. Fuada Zukića, šefa Klinike za radiologiju KCUS, TACE ne radi nijedna zdravstvena ustanova u BiH, tako da je Klinika za radiologiju prva zdravstvena ustanova koja izvodi ovu sofisticiranu proceduru.
„TACE kombinuje intra-arterijsku primjenu hemoterapijskih agenasa sa embolizacijom, koja blokira krvne sudove koji snabdjevaju tumor, što rezultira ishemijom i smanjenjem tumorskog volumena. Procedura se odvija u nekoliko koraka: kateterizacijom jer se kroz mali rez, najčešće u preponi, uvodi kateter u femoralnu arteriju i vodi do hepatične arterije koja snabdjeva tumor krvlju. Također, koristi se injekcija hemoterapije kao posebno pripravljeno embolizacijsko sredstvo, odnosno mikročestice, koje su obložene citostatikom i koje se kroz kateter direktno ubrizgavaju u arteriju koja hrani tumor. Zadnji korak je embolizacija. Na ovaj način mikročestice obložene cistostatikom izazivaju okluziju krvnih sudova, smanjujući protok krvi i dovodeći do ishemije i nekroze tumorskog tkiva, uz lokalno dejstvo hemoterapije“, pojasnio je doc. dr. sci. med. Zukić.
Doc. dr. sci. med. Zukić naglašava da su benefiti za pacijenta brojni, jer ciljana terapija TACE omogućava lokalizovano dostavljanje hemoterapije direktno u tumorsko tkivo, minimizirajući sistemske nuspojave i izlaganje zdravih tkiva.
„ Osim toga procedura je efikasna jer sinergijski efekat hemoterapije i embolizacije može biti superiorniji u smanjenju tumorske mase i kontroli rasta tumora u poređenju sa sistemskom hemoterapijom. TACE je i minimalno invazivna jer omogućava brži oporavak, smanjuje rizik od perioperativnih komplikacija i skraćuje bolnički boravak. Ova procedura se može ponavljati, omogućavajući kontinuirano upravljanje progresijom tumora i poboljšava kvalitet života jer efikasna kontrola tumorskog rasta i smanjenje simptoma značajno poboljšavaju kvalitet života pacijenata“, naglasio je doc. dr. sci. med. Zukić.
On ističe da je na Klinici za radiologiju urađena i jedna procedura TAE-a (transarterijska embolizacija) kod pacijenta sa neresektabilnim holangiokarcinomom jetre.
„Nije bilo ozbiljnijih komplikacija tokom intervencija, a blagi simptomi postembolizacijskog sindroma (groznica, bol u gornjem desnom kvadrantu abdomena, mučnina i povraćanje) su se javili samo kod pojedinih pacijenata. Navedeni simptomi su privremeni i uspješno se tretiraju medikamentozno. Kontrolni CT pregled mjesec dana nakon procedura pokazao je potpunu nekrozu tumora, što predstavlja izuzetan terapijski uspjeh“, rekao je doc.dr. sci. med. Zukić.
Na Klinici za radiologiju se pored TACE-a, uskoro planira implementacija nove minimalno invazivne interventne procedure, mikrotalasna ablacija tumora (MWA). Ova procedura će dodatno unaprijediti tretman onkoloških pacijenata sa solidnim tumorima jetre, pluća, bubrega, koštano-mišićnog sistema, omogućavajući još efikasniju kontrolu tumorskih lezija, uz minimalne nuspojave. Mikrotalasna ablacija koristi energiju mikrotalasa za generisanje toplote koja direktno uništava tumorsko tkivo, pružajući precizno i efikasno liječenje.
Sa Klinike za radiologiju ističu i dobru saradnju sa kolegama sa Klinike za onkologiju, jer oni kandidiraju pacijente koji su potencijalni kandidati za navedene procedure.
Uvođenjem gore pomenutih minimalno invazivnih interventnih radioloških procedura značajno će biti unaprijeđen tretman onkoloških pacijenata u KCUS.
(Vijesti.ba)
IZVOR