Izloženi su paneli, njih 30 s fotografijama Starog mosta kroz vrijeme, promovisana knjiga Safeta Oručevića “Dnevnik mimara“, te premijerno prikazan film “Stari most – spomenik mira”, reditelja Ahmeda Imamovića, za koji su scenario napisali Alija Behram i Samir Nožić.
Izložbu je otvorila ministrica obrazovanja i nauke Federacije BiH, prof. dr. Jasna Duraković.
– Velika čast je biti govornica na ovoj izložbi, kao i biti njen pokrovitelj. Velike su emocije prisutne, jer ja sam neko ko je duboko vezan za Hercegovinu. To s ponosom svijetom nosim, kako Stolac, tako i Mostar. Hvala Safetu Oručeviću na prilici da učestvujem u ovim manifestacijama. Ovo je projekat koji će zaživjeti na svjetskoj sceni, poručila je na otvaranju ministrica.
Uslijedila je promocija knjige “Dnevnik mimara“, koja sublimira desetogodišnje aktivnosti s ciljem obnove Starog mosta, kao i ideju da taj projekat okupi svijet, a most postane i bude spomenik mira. O djelu Safeta Oručevića govorili su recezenti prof. dr. Jasna Duraković, prof. dr. Hamid Čustović, urednik Elvedin Nezirović, te sam autor. Ministrica Duraković je kazala da je bilo teško suzdržati suzu tokom čitanja, odnosno tokom gledanja izložbe posvećene Starom mostu, uz zahvalnost što je dijelom važnog projekta, te čast što je recezent knjige.
– Uvijek je zadovoljstvo sarađivati sa Safetom Oručevićem. On je dugodišnjim trudom, radom i željom da vlada mir, učinio sve da Starom mostu vrati sjaj, a Mostaru mjesto na svjetskoj pozornici.
Monografija je značajno djelo sa dokaznim materijalom, pismima i prepiskama, uz golemi opus fotografija koje dodatno obogaćuju i svjedoče istini. Temeljna namjera knjige je da povezuje pokidane veze između ljudi i naroda. Autor ukazuje i na značaj Starog mosta kao spomenika mira, opisana je i predana politička borba da se ukaže na golemu tragediju rušenja, a kako bi se saznala prava istina širom svijeta. Opisuje i kako samo učenjem o istini možemo raditi na pomirenju, poručila je Duraković.
Ukazala je na veliku važnost obnove Starog mosta, ali i knjige u kojoj su hronološki detaljno opisani svi važni događaji koji se odnose na Stari most.
– Ističe se Safetovo lobiranje da se obnovi Stari most. Mostu je pripisao karakteristiku mosta građana i mosta cijelog svijeta. Opisane su i faze rekonstrukcije Starog mosta. Izložba je zahvaljujući Safetu obišla regionalne centre što je izuzetna mirovna misija. Dogodila se u godinama kada je bilo teško razgovarati i miriti. Bio je to težak poduhvat. Danas je Mostar grad među deset najpoželjnijih svjetskih destinacija, a Stari most njegova ikona i civilizacijski simbol mira, kazala je između ostalog Duraković.
I profesor Hamid Čustović naglasio je važnost knjige “Dnevnik mimara“, također uz zahvalnost što je dobio priliku biti recezent. Za autora je rekao da je najbolji poznavalac prilika u Mostaru tokom i u godinama nakon rata.
– Svako od nas bi trebao da zna, vidi, prouči, izvuče pouku iz svega. Mostarski most je zaista naš zajednički ispit. “Dnevnik mimara“ je dragocjena knjiga iz više razloga. Značajna je za one koje izučavaju historiju Mostara i Bosne i Hercegovine. Ovaj grad je bio predmet obostrane agresije, s ciljem potpunog uništenja, pa je najvažnije to što je knjiga prepuna materijalnih dokaza i uvid u kasnije nastojanje Safeta Oručevića da se vrati život u razoreni Mostar. Mostarci bi mu morali biti jako zahvalni, naglasio je Čustović.
Urednik knjige Elvedin Nezirović naglasio je historijsku važnost “Dnevnika mimara“, jer on kako je rekao otklanja nedoumice i dileme kako o barbarskom rušenju, tako i o obnovi Starog mosta.
– Knjiga Safeta Oručevića dokumentovano i iz prve ruke u potpunosti skida veo s procesa ponovne izgradnje. Nije ovo samo knjiga o obnovi, već i o ideji, pravednijem i boljem Mostaru, Bosni i Hercegovinu i svijetu. Izgradnja mosta nije počela ujedinjenjem gradske adminsitracije, niti uz blagoslov hrvatske politike u Mostaru, čemu svjedoči ova knjiga. Safet Oručević i njegova administracija borili su se za multietnički Mostar, pa su u obnovu uključili ne samo Bosnu i Hercegovinu, već cijeli svijet. Osim što je autentično svjedočanstvo obnove, knjiga govori o viziji jednog čovjeka da se mostom povežu narodi, države i kontinenti. Ona otkriva složenost i veličinu poduhvata obnove, rekao je između ostalog Nezirović.
Na kraju se prisutnima obratio i autor Safet Oručević. Zahvalio je prisutnima, prije svega recezentima i uredniku koji su o njemu govorili biranim riječima, uz zahvalu i Medžlisu Islamskezajednice Mostar. Prisjetio se, naravno i početka obnove Starog mosta.
– Obnova ustvari počinje 1994. godine. Mostar je bio zgarište sa dvije ulice i sedam srušenih mostova. U vremenu moje administracije obnovljeni su svi mostovi. Na knjizi su radili nezaobilazni Miro Dušić i Zlatko Serdarević, naglasio je Oručević.
Posebno je izdvojio jednog čovjeka, koji je imao veliku ulogu pri obnovi, a danas nije među živima.
– Kada bi među svim ljudima koje poznajem, a koji su radili na obnovi Starog mosta, tražili da izdvojim nekog, na prvom mjestu bio bi Rusmir Ćišić. Moramo se sjećati tog čovjeka i zapisati ono što je radio. On je napravio sve mostove. Moja administracija bila je politički arhitekta, prisjetio se Oručević.
Za kraj je prikazan dokumentarni film “Stari most – spomenik mira”. Između ostalog u njemu su prikazani autentični snimci nastali na položaju HVO-a prilikom granatiranja i rušenja Starog mosta, javljanje Alije Behrama u program Radija Bosne i Hercegovine uz izjavu Safeta Oručevića i poruku: “Ovo su pucnji u dušu svakog Mostarca, zločinci će za ovo odgovarati jednog dana“, a film donosi i mnogo zanimljivih zapisa iz vremena obnove Starog mosta. Na kraju je prisutne pozdravio i reditelj Ahmed Imamović.
(Vijesti.ba)
IZVOR