Prema BBC-ju, sada živimo duže nego ikad prije, a dok se za stvari poput mediteranske prehrane kaže da produžavaju životni vijek, novo je istraživanje otkrilo da bi praksa koja je potpuno besplatna također mogla biti vrlo korisna.
Istraživanje koje su proveli Univerzitet Harvard i Univerzitet British Columbia postavila je sljedeće pitanje: “Žive li ljudi koji češće primjećuju i osjećaju zahvalnost za pozitivna iskustva, duže?”
Možda zvuči previše jednostavno, no istraživači su koristili podatke iz Nurses’ Health Study, koja je obuhvatila gotovo 50.000 žena u dobi između 69 i 96 godina, koje su 2016. ispunile upitnik sa šest pitanja o zahvalnosti.
Zamolili su učesnice da ocijene koliko se slažu s izjavama poput “Imam toliko toga u životu na čemu sam zahvalna” i “Zahvalna sam mnogim različitim ljudima”. Tako su mogli odrediti postotak žena koje su imale najveći i najniži osjećaj zahvalnosti. Kad su pregledali podatke tri godine kasnije, otkrili su da su žene koje su imale najveći nivo zahvalnosti imale 9 posto manji rizik od smrti bilo kojeg uzroka, uključujući kardiovaskularne bolesti, rak i neurodegenerativne bolesti, piše HuffPost.
Stručnjaci za mentalno zdravlje preporučuju sljedeće korake za praktikovanje zahvalnosti u svakodnevnom životu:
- svaki dan zapišite stvari na kojima ste zahvalni
- izrazite zahvalnost voljenim osobama kad god je to moguće
- isprobajte meditaciju zahvalnosti
- volontirajte, donirajte za svrhu u koju vjerujete ili činite dobra djela
- postavite dnevne podsjetnike na svom mobitelu da zastanete i razmislite o tome na čemu ste zahvalni
- idite u šetnju i posmatrajte ljepotu oko sebe
- češće govorite “hvala”
- razmotrite poteškoće koje ste iskusili i kako su vam one pomogle u rastu
- vizualizirajte stvari na kojima ste zahvalni.
Iako je zahvalnost definitivno zdrava praksa koju treba poduzeti, nažalost, ne može poništiti strukturalne poteškoće s kojima se mnogi od nas suočavaju. Međutim, vrijedi pokušati.
(Vijesti.ba)