Metsola mandat predsjednice EP-a nastavlja nakon što je u prvom krugu glasanja dobila podršku 562 zastupnika na plenarnoj sjednici novog saziva Parlamenta u Strasbourgu dok je njena protukandidatkinja Španjolka Irene Montero, koju je kandidovao klub zastupnika Ljevica dobila 61 glas. Obje su se prije glasanja kratko obratile zastupnicima, no kandidaturu Montero ocjenjivalo se simboličnom, prenosi HINA.
Metsolin govor u kojem je isticala privrženost evropskim vrijednostima i najavila kontinuitet dosadašnjih politika EU, poglavito u vanjskoj politici, većina zastupnica pozdravila je snažnim pljeskom.
Montero je u svom obraćanju zastupnicima zatražila da EU prioritet da postizanju mira u Ukrajini dok je snažno osudila “intervenciju Izraela u Gazi” nazvavši je genocidom koji se ne bi mogao događati bez podrške Evrope vladi izraelskog zvaničnika Benjamina Netanyahua, što je izazivalo povremena negodovanja dijela zastupnika.
Malteška pučanka je u prethodnom sazivu na mjestu čelnika parlamenta u januaru 2022. naslijedila italijanskog socijalista Davida Sassolija a u drugoj polovini mandata ovoga saziva Parlamenta, od početka 2027. na dužnost predsjednika trebao bi doći neko iz redova socijalista, po dogovoru dvije najveće zastupničke grupe EP-a iz 2009., socijalista i pučana.
Saziv Evropskog parlamenta traje pet godina, a njegovi predsjednici imaju mandat od dvije i po godine, biraju se početkom i na polovini rada saziva a imaju široke izvršne i predstavničke ovlasti. Biraju se postupkom tajnog glasanja koje može imati do četiri kruga. Za izbor predsjednika do eventualnog četvrtog kruga potrebna je apsolutna većina valjanih glasova, tj. 50 % plus 1 glas.
Metsola je u prvom krugu dobila široku podršku zastupničkih klubova koji se smatraju proevropskim, od zastupnika njene Evropske pučke stranke, socijalista, liberala pa do velikog broja zastupnika Zelenih.
Metsola je bivša advokatica, majka četvero djece, a u braku je finskim demokršćaninom čije je prezime uzela. Metsola je treća žena na čelu EP-a nakon Simone Veil (1979.-1982.) i Nicole Fontaine (1999.-2002.). U Evropskom parlamentu je od 2013. godine, a još je 2004. kao studentica vodila kampanju za ulazak Malte u EU.
(Vijesti.ba)
IZVOR