Evropska centralna banka (ECB) pretjerala je u prinuđivanju talijanske banke UniCredit da izađe iz Rusije, izjavio je u petak talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani.
Banke eurozone koje su još povezane s Rusijom više od dvije godine nakon što je Moskva izvršila invaziju na Ukrajinu, posljednjih su se sedmica našle pod sve većim pritiskom supervizora bloka, kao i američkih vlasti, zbog svojih veza s tom zemljom.
ECB je od zajmodavaca pod njenim nadzorom zatražila da daju “jasnu mapu puta” za izlazak s ruskog tržišta.
– Čini mi se da je ECB otišla malo predaleko – kazao je Tajani na konferenciji za novinare.
UniCredit je prošle sedmice saopćila da su izazovni uslovi koje je ECB postavila za smanjenje svoje izloženosti Rusiji i traženje presude Općeg suda EU, kao i zamrzavanje zahtjeva dok sud ne donese odluku.
Odluke suda u prosjeku traju dvadesetak mjeseci, ali odluka o zahtjevu za suspenziju trebala bi trajati samo nekoliko sedmica.
Stav talijanskih vlasti čini se nepovezanim.
Guverner Banke Italije Fabio Panetta izjavio je u maju da bi talijanske banke trebale “izaći” iz Rusije zbog reputacijskih rizika, dok je izvor blizak premijerki Giorgii Meloni kazao Reutersu u srijedu da Rim ne igra nikakvu ulogu u tome.
UniCredit posjeduje AO UniCredit, petnaestu po veličini rusku banku po imovini, s 56 filijala na kraju prošle godine i oko 3.150 zaposlenih s punim radnim vremenom.
Upitan kakva je uloga vlade u toj aferi, Tajani je branio odluku UniCredit banke da se žali evropskom sudu.
– Ispravno je da talijanska firma koja je napadnuta traži sudsko pojašnjenje na nivou EU – kazao je on, dodajući da Rim želi “zaštititi talijanske firme koje posluju u Rusiji unutar pravila nametnutih sankcijama”.
– Kao ministar vanjskih poslova i zamjenik premijera, govorim da obraćanje sudu EU znači traženje pojašnjenja pravila koja nisu jasna, i to ne znači prkositi ECB – kazao je.
– Ne možete tražiti od tih firmi da trpe ekonomsku štetu – dodao je Tajani, prenosi Reuters.
(Vijesti.ba / FENA)
IZVOR